Celem konkursu było przygotowanie i realizacja działań na rzecz poszerzania wiedzy o drzewach i ochronie lasów. Opracowaliśmy projekt edukacyjny „Poznać, pokochać, chronić (jakie to banalne?) , który został wyróżniony i nagrodzony grantem w wysokości 4 tys zł. Poprzez ten program pragniemy propagować świadome, proekologiczne postawy i uwrażliwiać ludzi na kwestię dbałości o naturę, a szczególnie o drzewa, które spełniają tak wiele życiodajnych funkcji w naszym ekosystemie.
Projekt „Poznać, pokochać, chronić (jakie to banalne?) to: propozycja łącząca w sobie edukację, współpracę wielostronną oraz proste i konkretne działanie mające na celu zdobywanie kompetencji w zakresie sadzenia i ochrony drzew, zwiększenie zadrzewienia i zalesienia w naszym regionie, ukazanie znaczenia drzew w życiu człowieka, gospodarki odpadami, podniesienie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej. Uczniowie w praktyce, na warsztatach, będą stykali się z problematyką ochrony środowiska, co uświadomi im, że sami mogą kształtować i czynnie wpływać na otaczający świat. Nauczą się obserwować przyrodę, wyciągać wnioski, opracowywać je w różnych formach. Poprzez pracę metodami aktywnymi realizacja projektu wpłynie także na rozwój umiejętności psychospołecznych takich jak: współpraca w grupie, komunikacja, autoprezentacja.
Realizacja projektu będzie prowadzona dwutorowo: przez działania w terenie mające na celu prace na rzecz poprawy stanu czystości lasów i wód, likwidację „dzikich” wysypisk śmieci oraz włączenie uczniów, społeczności wiejskiej , władz lokalnych w działania ochronne. Popularyzacja i nagłośnienie problemu w formie makiety obrazującej wykresy lesistości naszego regionu na przełomie lat, ulotki informacyjnej, wystawy plastyczno- fotograficznej w centrum handlowym TESCO oraz Urzędzie Gminy Radziechowy- Wieprz. Wiedza o środowisku nie może pozostawać na poziomie teoretycznym, dlatego przygotowaliśmy propozycję warsztatów oraz prelekcji z udziałem leśników oraz pracowników pobliskiego zakładu komunalnego. Uczniowie pojadą na zajęcia zorganizowane w Ośrodku Przyrodniczo- Leśnym w Węgierskiej Górce, Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rajczy -Nickulinie, zakładzie gospodarki odpadami- „Spółce Beskid”, oczyszczalni ścieków oraz przejdą wzdłuż ścieżek przyrodniczo- dydaktycznych: „Trakt Cesarski, „Gościnny las”, wysłuchają prelekcji przeprowadzonych przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Klubu Gaja. W/w zajęcia będą stwarzać warunki kontaktu ze środowiskiem, uczyć „czytania” krajobrazu i odnajdowania w nim przemian dokonanych przez człowieka. Głównym wydarzeniem oraz podsumowaniem podjętych działań będzie organizacja festynu ekologicznego połączonego z akcją podsumowującą projekt „ Poznać, pokochać, chronić (jakie to banalne)” oraz kiermaszem, na którym będziemy sprzedawać mieszkańcom naszą wiedzę o środowisku np. na plakatach, ulotkach. Zorganizujemy także wystawę prac dzieci, będziemy sprzedawać drzewka i krzewy do których dołączymy ulotkę informacyjną na temat sadzenia oraz pielęgnacji drzew, a także metod oszczędzania wody. Zebrane pieniądze ze sprzedanych drzewek przeznaczymy na zakup koszy i ławek, które rozmieścimy wokół boisk szkolnych w Zespole Szkół w Radziechowach.
Dotacja zaś zostanie przeznaczona na realizację działań objętych projektem, w tym wydanie ekomateriałów.
B. K.