- przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2022.1225 t.j.),
- zalecenia PN-EN 12056 „Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków” część nr 1-5:
Informacje ogólne
Do kanalizacji sanitarnej z budynków mieszkalnych odprowadza się ścieki bytowe. Powstają one bezpośrednio w związku z życiem ludzi. Do kanału będą więc podłączone odpływy z kuchni, łazienki, ubikacji oraz ścieki z mycia i prania. Zabronione jest wprowadzanie do kanalizacji sanitarnej wód opadowych, roztopowych i drenażowych oraz gnojowicy czy odcieków z kiszonek.
Do kanalizacji zabrania się wprowadzania: odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności chusteczek dla niemowląt, nawilżających czy do higieny intymnej, żwiru, piasku, popiołu, szkła, tekstyliów, włókien nawet, jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym. Wrzucanie takich odpadów czy resztek jedzenia, obierków z warzyw i owoców może przyczynić się do powstania zatoru i w konsekwencji spowodować niedrożności kanalizacji lub awarię przepompowni ścieków.
Sposób wykonania kanalizacyjnej instalacji wewnętrznej
Nieprzyjemne zapachy są charakterystyczne dla ścieków. W celu uniknięcia odorów w budynku instalacja kanalizacyjna musi być prawidłowo wykonana, szczelna oraz utrzymywana w należytym stanie technicznym. Do przedostawania się aerozoli i odorów kanalizacyjnych do pomieszczeń, w których przebywamy może dochodzić w wyniku:
- braku lub źle działającego odpowietrzenia kanalizacji (np. brak rury wywiewnej lub o zbyt małej średnicy, zmniejszenie przekroju wywiewki przez gniazdujące ptaki, braku zaworów napowietrzających w odpowiednich punktach instalacji )
- niewielkie rozszczelnienia pod względem gazowym kanalizacji wewnętrznej (np. brak na rurach uszczelek czy ich zużycie, niewłaściwe wykonanie podłączeń urządzeń sanitarnych,
- zakończenie rury wywiewnej (odpowietrzenia kanalizacji) w pobliżu okien, wylotu wentylacji z pomieszczeń, a co za tym idzie okresowemu zasysaniu odorów z kanalizacji do wnętrza budynków.
1. Przewody spustowe (piony) grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej powinny być wyprowadzone jako przewody wentylujące ponad dach, a także powyżej górnej krawędzi okien i drzwi znajdujących się w odległości poziomej mniejszej niż 4 m od wylotów tych przewodów.
2. Nie jest wymagane wyprowadzanie ponad dach wszystkich przewodów wentylujących piony kanalizacyjne, pod następującymi warunkami:
a. zastosowania na pionach kanalizacyjnych niewyprowadzonych ponad dach urządzeń napowietrzających te piony i przeciwdziałających przenikaniu wyziewów z kanalizacji do pomieszczeń,
b. wyprowadzenia ponad dach przewodów wentylujących:
- ostatni pion, licząc od podłączenia kanalizacyjnego na każdym przewodzie odpływowym,
- co najmniej co piąty z pozostałych pionów kanalizacyjnych w budynku.
3. Wprowadzanie przewodów wentylujących piony kanalizacyjne do przewodów dymowych i spalinowych oraz do przewodów wentylacyjnych pomieszczeń jest zabronione.
Nieodpowiedni sposób wentylowania kanalizacji wewnętrznej a w szczególności brak pionu kanalizacyjnego o średnicy min DN 110 wyprowadzonego jako rura wywiewna ponad dach może być przyczyną przedostawania się odorów z kanalizacji do pomieszczeń domowych oraz cofnięcia ścieków zalegających w syfonach (zachlapania pomieszczeń) podczas udrażniania czy prowadzenia podstawowych czynności eksploatacyjnych polegających na czyszczeniu przewodów kanalizacyjnych za pomocą specjalistycznych samochodów ciśnieniowych.
Podłączenie piwnic
Instalacja kanalizacyjna grawitacyjna w pomieszczeniach budynku, z których krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków, może być wykonana pod warunkiem zainstalowania zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym ścieków z sieci kanalizacyjnej przez zastosowanie przepompowni ścieków, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej projektowania przepompowni ścieków w kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków lub w wyjątkowych przypadkach urządzenia przeciwzalewowego zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej urządzeń przeciwzalewowych w budynkach.
Takie rozwiązanie oraz odpowiednia eksploatacja urządzenia zabezpiecza przed zalaniem pomieszczeń mieszkalnych w przypadku wystąpienia na sieci kanalizacyjnej niedrożności lub cofki spowodowanej np. zalaniem części systemu kanalizacyjnego podczas powodzi czy ulewach.
W przypadku braku skanalizowania pomieszczeń w budynku położonych poniżej terenu wylanie ścieków podczas wystąpienia niedrożności nastąpi na powierzchnię terenu poprzez jedną ze studzienek kanalizacyjnych. Nie dojdzie wtedy do zalania pomieszczenia w budynku.
Poziom zalewania należy przyjmować jako równy poziomowi terenu w miejscu podłączenia do sieci kanalizacyjnej.
Zakaz wprowadzania wód opadowych i drenażowych
Na podstawia art. 9.1 i 28.4-4a Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.2024.757 t.j.)
Do kanalizacji sanitarnej, czyli takiej która została wybudowana na terenie Żywiecczyzny zabrania się wprowadzania wód opadowych, roztopowych i drenażowych. Wody opadowe powinny być odprowadzone do sieci kanalizacji deszczowej jeśli istnieje (np. w Żywcu) lub na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych czy do zbiorników retencyjnych (RMI z dnia 12. 04. 2002 (tj. Dz. U. 2015 r. 1422). Wprowadzanie wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej jest przestępstwem i podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny do 10 tys. zł.
W przypadku wprowadzania wód opadowych, roztopowych czy drenażowych dochodzi w początkowym etapie trwania opadów do nadmiernego wypełnienia kanałów a następnie do lokalnego wylewania ścieków z kanalizacji sanitarnej. Zalewane są place, ulice, tereny przydomowe oraz pomieszczenia mieszkalne. Wypełniona kanalizacja nie przyjmuje już ścieków odpływających z budynków i dochodzi do wylewania ścieków w budynkach.
Jeśli łamiesz zakaz wprowadzania wód opadowych, roztopowych czy drenażowych czynisz innym szkodę.
W tym samym czasie wzrasta drastycznie ilości ścieków dopływających do oczyszczalni, co przyczynia się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych oczyszczalni oraz zwiększenia opłat za korzystanie ze środowiska. Konsekwencją tego jest wzrost cen za odprowadzanie ścieków, które muszą ponosić wszyscy mieszkańcy.
Jeśli Ty wprowadzasz wody opadowe, roztopowe czy drenażowe to płaci również za to twój sąsiad.
Więcej informacji na www.mpwik-zywiec.pl