Podczas inauguracji imprezy dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Anna Dziewit zaprosiła na scenę twórców Biegu – Edwarda Dudka, Lucynę Kożuch i Tadeusza Duroła, a minutą ciszy uczczono pamięć czwartego współtwórcy zawodów, zmarłego przed dwoma laty – Jerzego Kliszewskiego. Pomysłodawcy imprezy otrzymali pamiątkowe podziękowania, a oficjalnego otwarcia biegowej rywalizacji dokonał Edward Dudek. Organizatorem najstarszej imprezy sportowej w regionie są Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnym Borze przy współpracy z Gminą Czarny Bór i UKN „Melafir”.
Stadion sportowy w Czarnym Borze odwiedzili zaproszeni goście, a wśród nich: Izabela Katarzyna Mrzygłocka – posłanka na Sejm RP, Wiesław Kilian – Senator RP, Andrzej Lipiński – Wicestarosta Wałbrzyski, oraz samorządowcy.
W zawodach uczestniczyły dzieci i młodzież od przedszkolaków po uczniów VI klasy szkoły podstawowej. Rywalizacja rozpoczęła się od najmłodszych roczników, czyli kategorii „2009 i młodsze” po zawodników urodzonych w 2001 roku. Ściganie się najmłodszych grup wiekowych odbywało się na krótkich dystansach na płycie stadionu przy zgromadzonej publiczności. Najmłodsi uczestnicy to wnuki Agnieszki i Henryka Wtorków (przed laty zawodnicy w biegach narciarskich Edwarda Dudka) niewiele ponad roczni bliźniacy dawid i Marcel Wtorek. Starsze grupy wiekowe pokonywały dłuższe dystanse, a trasa przebiegała częściowo przez teren parku znajdującego się przy stadionie, obok tablicy pamiątkowej poświeconej Józefowi Pawlikowi. Józef Pawlik"Wujek" to znana postać wśród młodzieży, uprawiajacej biathlon, biegi narciarskie i przełajowe. Własnie młodzież mogła zapoznac sie z pamiątkami i początkami sportu narciarskiego w Czarnym Borze dzięki wystawie zorganizowanej obok sceny, pod nazwą Józef Pawlik "CZŁOWIEK Z PASJĄ"
Każdemu biegowi towarzyszył gorący doping publiczności, a w szranki z biegaczami stawali m.in. dyrektor Anna Dziewit, wójt gminy Adam Górecki, jeden z pomysłodawców i twórców tej pięknej imprezy Edward Dudek, oraz proboszcz parafii w Czarnym Borze Paweł Oskwarek.
Obok tras usytuowano scene na której znajdowały się liczne puchary, po 10 w każdej kategorii wiekowej oddzielnie dla dziewcząt i chłopców i nagrody, dla zwycięzców odgrywane były fanfary przez Kapelę Góralską "Janicki". W biegach wzięło udział ponad 500 uczestników i to z całego Dolnego Śląska. W rywalizacji wzięło udział blisko 500 uczestników. Słowa podziękowania należą się Gminnemu Zespołowi Szkolno-Przedszkolnymi w Czarnym Borze wraz z Panią Dyrektor Anną Dziewit, Wójtowi Adamowi Góreckiemu, Radzie Rodziców, UKN „Melafir”, Kapeli Góralskiej "Janicki", strażakom miejscowych OSP, sołtysom, wszystkim dobroczyńcom, a także wolontariuszom, który przyczynili się do organizacji XXXV Biegu Krasnali.
Na zakończenie Edward Dudek wraz z małżonką wręczyli Pani Dyrektor Annie Dziewit puchar za kontynuację przez 35 lat Biegu Krasnali i medal 60 lecia Bacy. Warto w tym miejscu podkreślić że jest to chyba jedna z najstarszych imprez sportowych dla dzieci, to tu zaczynali późniejsi Olimpijczycy. A fakt że po tylu latach nie zapomina się o ludziach którzy to tworzyli, podnosi jeszcze bardziej range tej imprezy. Edward Dudek były nauczyciel w Czarbym Borze już od 30 lat mieszka w Radziechowach Beskid Żywiecki, a nadal jest osobą rozpoznawalna na tym terenia. Szkoda tylko że w innych środowiskach nie pamięta sie o twórcach i organizatorach imprez, które na stałe zapisały sie w srodowisko.
Baca