Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że z dniem 7 października br. Szpital Żywiec zmuszony został do zawieszenia działalności następujących jednostek szpitala:
- Izba Przyjęć
- Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Nefrologii
- Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I
- Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II
- Poradnia Ginekologiczno-Położnicza
- Poradnia Urazowo-Ortopedyczna
Decyzja ta jest wynikiem braków kadrowych, zaniżonych planów rzeczowo-finansowych, co uniemożliwia dalsze świadczenie usług medycznych na odpowiednim poziomie. Dodatkowo, brak uregulowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia zaległych rozliczeń za świadczenia wykonane ponad limitowo sprawia, że placówka nie jest w stanie dłużej funkcjonować w tych obszarach.
Na chwilę obecną podejmowane działania, tj. spotkania, rozmowy, apele czy zbiórka podpisów (ponad 25 tys.) nie spotkały się ze zrozumieniem ze strony Ministerstwa Zdrowia jak i Narodowego Funduszu Zdrowia. Ze zdziwieniem przyjmujemy coraz to inne często nieprawdziwe wypowiedzi czy stanowiska ze strony instytucji odpowiedzialnych za publiczną opiekę zdrowotną. W treściach tych zastosowano metodę odwrócenia uwagi od źródła problemu i próbuje się „przykryć” utratę płynności finansowej Szpitala Żywiec tematami zastępczymi np. kardiologią. Jednocześnie zadajmy sobie pytanie czy Mieszkańcy Powiatu Żywieckiego są pacjentami drugiej kategorii i nie mają prawa do świadczeń kardiologicznych w swoim szpitalu?
Dziękując za wszelkie udzielone wsparcie ze strony Mieszkańców Powiatu Żywieckiego pragniemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań aby rozwiązać problem płynności finansowej Szpitala Żywiec !!!
Apelujemy do naszych Mieszkańców, aby na czas zawieszenia działalności w/w jednostek szpitala kontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby uzyskać informację, w jakich placówkach mogą Państwo szukać pomocy.
Starosta Żywiecki
Burmistrz Miasta Żywca
Dyrekcja Szpitala Żywiec