Dziś jest czwartek, 4 lipca 2024 r.
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Kończy się kolejny sezon artystyczny u „Grojcowian”

Kończy się kolejny sezon artystyczny u „Grojcowian”

Przypomnijmy pokrótce niektóre tegoroczne występy i nagrody:

  • 9 czerwca 2013 r Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Groijcowianie” brał udział w słowackim Festiwalu “Folklór bez hraníc“ w Oravskiej Lesnej. Do tegorocznej jubileuszowej V edycji Festiwalu zaprosił nas Pan Viktor Chudoba.
  • W dniach 15 i 16 czerwca 2013 r odbywał się w Wiśle 26. Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych - WISŁA 2013. W tym roku do konkursu stanęła najmłodsza grupa DZR „Mali Grojcowianie” która zdobyła tam II miejsce za program „Pilnowanie dziecek” oraz najmłodsza Kapela „Małych Grojcowian” która zdobyła wyróżnienie.
  • 21 czerwca 2013 r Kapela „Grojcowianie” wzięła udział w podsumowaniu i otwarciu wystawy będącej pokłosiem X Międzynarodowego Konkursu na Zabawkę Tradycyjną "Światło i dźwięk"- Bielsko-Biała 2013 r.
  • 23 czerwca 2013 r „Mali Grojcowianie” wystąpili na Parafialnym Święcie Rodzin które zorganizowała Akcja Katolicka przy Parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Cięcinie.
  • Od 28 czerwca do 3 lipca Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie” przebywał na jubileuszowym XX Międzynarodowym Festiwalu Tańca - Gorzów 2013. Rada Artystyczna Festiwalu przyznała Zespołowi  Tytuł Laureata i nagrodę pieniężną w kategorii zespołów folklorystycznych. Na Festiwal mogliśmy pojechać również dzięki wsparciu uzyskanemu w konkursie na realizację zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania i patologiom społecznym, przewidzianych w Gminnym Programie Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2013 r org. przez Gminę Radziechowy-Wieprz.
  • W połowie maja Zespół Regionalny „Grojcowianie” z Wieprza  zaśpiewali i zatańczyli dla wszystkich w XIII dzielnicy Budapesztu  (Węgry) gdzie odbył się Festiwal Narodowościowy, organizowany przez samorządy mniejszości tej dzielnicy. Był to już 20. jubileuszowy festiwal, połączony z Dniem Dziecka. Warto wspomnieć, że sama XIII dzielnica - Angyalföld - świętuje 75-lecie swojego założenia. Samorządy mniejszościowe (m. in. ormiański, grecki, niemiecki, słowacki, romski), w tym także Samorząd Narodowości Polskiej z przewodniczącą Alicją Nagy na czele, przygotowały prezentację swojej narodowości. Polska prezentacja cieszyła się największym zainteresowaniem. Odwiedzający mogli kupić polskie wyroby regionalne i degustować góralskie przysmaki; oscypki, polski chleb, wędliny, kiszkę czy ogórki kiszone - zapoznać się turystycznymi atrakcjami Beskidu Żywieckiego, spróbować piwa oraz pysznego ciasta. Występ zespołu na Festiwalu Narodowościowym w XIII dzielnicy został przyjęty z wielkim aplauzem, a pomimo niezbyt sprzyjającej pogody organizatorzy, a przede wszystkim goście świetnie się bawili.

 

  • 21 kwietnia 2013 r Kapela „Grojcowiane” zagrała w Parafii p.w. św. Bartłomieja w Lipowej w trakcie mszy św. z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Do Lipowej zaprosił nas Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka mgr inż. Marian Knapek.

 

  • 22 czerwca Zespół Regionalny „GROJCOWIANIE” z Wieprza, tańczył i bawił się na Międzynarodowym Świętojańskim Festiwalu Folklorystycznym w czeskiej BYSTRZYCY. W spotkaniu w Bystrzycy wzięły udział Zespoły: „Bystrzyca”, „Górole”, „Młode Oldrzychowice”, „Drevar” i „Zgrapianie”.

 

  • 6 lipca na obiekcie okołoturystycznym w Wieprzu odbył się po raz pierwszy - Przegląd Potraw Regionalnych "Święto Łasucha". Podczas imprezy można było spróbować kulinarnych prezentacji wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z naszej Gminy, a także podziwiać występy zespołów regionalnych. W imprezie wystąpiły między innymi 3 grupy reprezentujące nasz Zespół . Wystąpił również zespół Regionalny „Magurka” z Oravskiej Lesnej (SŁOWACJA), z którym niedawno widzieliśmy się na Festiwalu "Folklór bez hraníc" w Oravskiej Lesnej.

 

  • Wybory „dobrej gaździny i sykownego chłopa” zdominowały  III Bustrycańskie Śpasy (14 lipca 2013 r), czyli plenerową imprezę wakacyjną w Bustryku w gminie Poronin. Wspólnie bawili się miejscowi górale wraz z turystami wypoczywającymi pod Tatrami. Wśród występujących Zespołów nie zabrakło „Grojcowian” z Wieprza.

 

  • Zespół Regionalny „Grojcowianie” wziął udział w Konkursie organizowanym przez będzińskie Stowarzyszenie SOPEL pod nazwą „CZTERY PORY ROKU – MIESZKAŃCA BESKIDÓW”. Zwyczaj „opalywania zboża” oraz tańce i pieśni górali żywieckich zaprezentowali „Grojcowianie 20 lipca 2013 r na scenie przy Bacówce Sporkowej w Soblówce.
  • Zakończył się kolejny 44 Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Nasze „Grojcowianki” zajęły II miejsce  kat. grup śpiewaczych a Ania i Kasia Kupczak III miejsca wśród solistek. Zespół zaprezentował się na FFGP poza konkursem. Były też koncerty obu grup na scenach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. 1 i 3 sierpnia 2013 r w ramach TKB 2013 r Zespół Regionalny „Grojcowianie” i „Mali Grojcowianie” prowadził również animacje dla mieszkańców i turystów przebywających na Rynku w Żywcu. Była nauka tańca, wspólne tańczenie i zabawy dla dzieci.

 

  • Zespół Regionalny „Grojcowianie” z Wieprza reprezentował POLSKĘ na XXIII. Csángó Fesztivál 2013. augusztus 6-11. JÁSZBERÉNY na Węgrzech. Do tego tradycyjnego Festiwalu promującego autentyczny folklor węgierski ale i innych krajów świata wytypowała nas Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF której jesteśmy członkiem. Na Festiwal mogliśmy pojechać również dzięki wsparciu uzyskanemu w konkursie na realizację zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania i patologiom społecznym, przewidzianych w Gminnym Programie Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2013 r org. przez Gminę Radziechowy-Wieprz.

 

  • W dniu 15 września „Grojcowianie” uczestniczyli w Jubileuszu 34 lat kapłaństwa i jednocześnie 60 urodzin Br. Józefa Mizery w Skomielnej Czarnej.
  • Już po raz dziewiąty odbyła się Pielgrzymka Górali Żywieckich do Matki Boskiej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej. Tradycyjnie na naszą góralską pielgrzymkę wybrali się, po raz kolejny „Grojcowianie” uświetniając swym śpiewem te rokroczne uroczystości w Rychwałdzie.
  • Nie mogło zabraknąć „Grojcowian” w nowej Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Przybędzy która została erygowana z dniem 26 sierpnia 2013 roku. W tym dniu odprawiono inauguracyjną mszę św. Nową Parafię utworzono z wydzielonego terenu parafii pw. św. Marcina w Radziechowach. Dotąd funkcjonowała tu kaplica wzniesiona na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Została poświęcona dokładnie 30 lat wcześniej, 26 sierpnia 1983 roku.

 

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” z Wieprza zaangażowało się też w wiele innych inicjatyw:

  • „SĄSIEDZKIE NASTROJE. DZIAŁANIA NA RZECZ POPULARYZACJI POLSKO-SŁOWACKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO.” to tytuł projektu w ramach którego odbyły się „SPOTKANIA Z TRADYCJĄ – POLSKA” - WARSZTATY: STROJE LUDOWE POLSKO- SŁOWACKIEGO POGRANICZA. Organizatorem spotkania w dniu 19 maja 2013 r była Gmina Jeleśnia a miejscem spotkania Stara Karczma w Jeleśni. Warsztaty prowadziła Jadwiga Jurasz a tematem były STROJE LUDOWE POLSKO-SŁOWACKIEGO POGRANICZA. W programie znalazło się: omówienie strojów ludowych polsko-słowackiego pogranicza, omówienie poszczególnych elementów kobiecego i męskiego stroju ludowego, pokaz kroju i szycia spódnic góralskich, oraz POKAZ MODY GÓRALSKIEJ w wykonaniu Stowarzyszenia Społeczno–Kulturalnego „Grojcowianie” z Wieprza. W dniu 14 września 2013 r. w Domu Kultury w Oravskiej Polhorze / Słowacja/ odbyły się bliźniacze warsztaty. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się po raz kolejny POKAZ MODY GÓRALSKIEJ w wykonaniu SSK „Grojcowianie” z Wieprza.
  • Cykl 4 imprez które odbyły się w Starej Karczmie w Jeleśni p.n. „Zbójnicki Gościniec” - „Ej, byli chłopcy byli” – czyli legenda o zbójnikach którzy „równali świat”. W programie występowała za każdym razem Kapela „Grojcowianie” z pieśniami zbójnickimi oraz współpracująca z nami gawędziarka Waleria Prochownik ze Sporysza.

 

Nasze nowe wydawnictwa

Ważnym aspektem naszych działań jest działalność wydawnicza popularyzująca folklor Górali Beskidu Żywieckiego. W tym roku udało się nam wydać kolejne 8 już z kolei wydawnictwo muzyczne CD Zespołu „Grojcowianie” pt. „Górolu łod Żywca...” - GROJCOWIANIE. Płyta CD zawiera 21 utworów wykonywanych przez Kapelę i Zespół. Nagrań dokonano w grudniu 2012 r oraz od stycznia do marca 2013 r w AV Studio - Bielsko-Biała, ul. Widok 25. Reżyseria dźwięku i mastering: Janusz Kohut.

Kolejnym wielkim przedsięwzięciem Stowarzyszenia było wydanie 900 stronicowego opracowania „Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie”. 20 lipca 2013 r odbyła się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu główna promocja książki J. Gąsiorka i M. Pokusy „Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie” wydanej przez SSK „Grojcowianie”. Jeszcze tego samego dnia po południu książkę promowaliśmy podczas Międzynarodowego Konkursu Heligonistów w Węgierskiej Górce. Książkę udało się wydać przy niebagatelnym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało dla nas 25.000,- zł dotacji.

Nasi na POSIADACH

Zwieńczeniem tegorocznych działań Stowarzyszenia była kolejna edycja naszej sztandarowej imprezy czyli: XXII POSIADY GAWĘDZIARSKIE, XXIV KONKURS GRY NA UNIKATOWYCH INSTRUMENTACH LUDOWYCH, III KONKURS KAPEL. Tegoroczna edycja zgromadziła 70 podmiotów wykonawczych. Przesłuchania odbywały się w Jeleśni i Milówce. Koncert Laureatów w Brzuśniku wypełnił szczelnie salę Budynku Wielofunkcyjnego. Pula nagród która wynosiła w tym roku 12.000,- zł nie ominęła muzyków i gawędziarzy z naszej gminy Radziechowy-Wieprz. Wśród laureatów znaleźli się: DZIECI I MŁODZIEŻ gawędziarze - Karolina Murańska z Juszczyny i Kacper Murański z Bystrej – I miejsca, Paweł Zemczak z Juszczyny, Katarzyna Rodak z Brzuśnika, Nina Grzegorek z Juszczyny – II miejsca, Natalia Dendys z Juszczyny i Michał Greń z Wieprza – II miejsca, Maria Kupczak z Juszczyny – III miejsce. Muzycy - Nina Grzegorek z Juszczyny – III miejsce, Dawid Murański z Bystrej – I miejsce, Dziecięca kapela “MALI GROJCOWIANIE” z Wieprza – I miejsce, Magdalena Skolarz z Juszczyny, Renata Kocoń z Juszczyny, Jakub Krzus z Bystrej – II miejsce, Kapela młodzieżowa “GROJCOWIANIE” z Wieprza - II miejsce. DOROŚLI gawędziarze - Helena Sobel, Wieprz – I miejsce, Muzycy - Kapela  “GROJCOWIANIE” z Wieprza – III miejsce. Serdeczne podziękowania za wsparcie składamy w tym miejscu Gminnemu Centrum Kultury, Promocji, Turystyki R-W które było jednym ze współorganizatorów imprezy oraz niezastąpionemu Stowarzyszeniu Koło Gospodyń Wiejskich „Brzuśnik” z Brzuśnika.

Kategorie spraw urzędowych