Dziś jest niedziela, 24 listopada 2024 r.
Imieniny: Emmy, Flory, Romana
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

KRUS INFORMUJE:

 

Minikonkurs w Gliwicach

W siedzibie Placówki Terenowej KRUS w Gliwicach rozstrzygnięto minikonkurs dla rolników popularyzujący używanie podczas pracy w gospodarstwie różnego rodzaju ochron osobistych - kombinezonów, ochraniaczy, rękawic, gogli itp.

W konkursie wzięli udział rolnicy lub domownicy odwiedzający siedzibę placówkę w Gliwicach. Polegał on na rozwiązaniu testu składającego się z 5 pytań, dotyczących bezpieczeństwa pracy, ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Nagrodzono 3 osoby. Największą wiedzą na ten temat wykazał się Adam Tomanek z Zabrza, drugie miejsce zajął Marian Gwozdek z Kotliszowic a trzecie - Rafał Hohenberg z Pniowa. Oprócz dyplomów uczestnicy testu otrzymali nagrody rzeczowe: ochraniacze słuchu, drabiny i ochronne gogle.

Podczas trwania konkursu w Placówce można było zobaczyć i przymierzyć środki ochrony osobistej: okulary ochronne, maski, rękawice ochronne a także obejrzeć kombinezon chroniący podczas pracy przed działaniem czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. Takie działania prewencyjne prowadzone przez KRUS przypominają rolnikom jak należy w sposób bezpieczny dla zdrowia prowadzić codzienne prace w gospodarstwie lub na roli z zastosowaniem chemii, np. do oprysków czy nawożenia gleby.

 

Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń komorniczych

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z kwoty emerytury lub renty – po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – podlegają potraceniu m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, z uwzględnieniem kwot wolnych od potrąceń. Kwotą wolną od potrąceń jest część świadczenia, która nie podlega egzekucji.

Od 1 lipca 2017 r. nastąpiło zwiększenie kwoty emerytury i renty wolnej od potrąceń i egzekucji komorniczej na korzyść osób zainteresowanych tj. do 75 procent najniższej emerytury, czyli 750 zł. Do końca czerwca 2017 r. kwotą wolną od potrąceń i egzekucji komorniczej było 50 procent najniższej emerytury tj. 500 zł.

Nowe rozwiązanie służy zwiększeniu ochrony świadczeniobiorców przed negatywnymi skutkami postępowania egzekucyjnego. Podwyższona kwota wolna od egzekucji ma zastosowanie w przypadku potrącania z emerytury lub renty należności innych niż świadczenia alimentacyjne i stosuje się ją nie tylko do potrąceń dokonywanych z emerytur i rent rolniczych od 1 lipca 2017 r., ale również tych już trwających.

  • Podstawa prawna:
  • ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2016 r. poz. 277, z późniejszymi zm.)
  • ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, z późn. zm.)
  • ustawa z dnia 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2036)

 

Kandydaci do Rady do 7 sierpnia

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zarządził, że kandydatów na członka Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników można zgłaszać do 7 sierpnia 2017 roku.

Rada Rolników, zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, składa się z 25 członków, reprezentuje interesy ogółu ubezpieczonych i świadczeniobiorców, dotyczące ubezpieczenia i działalności Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Radę powołuje, na 3-letnią kadencję, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi spośród kandydatów zgłoszonych przez społeczno-zawodowe organizacje rolników i związki zawodowe rolników indywidualnych o ogólnokrajowym zasięgu. W razie odwołania członka Rady Rolników w toku kadencji uzupełnienia składu Rady Rolników dokonuje się w trybie przewidzianym dla powołania.

W naborze uzupełniającym, uprawniona organizacja społeczno-zawodowa rolników lub związek zawodowy rolników indywidualnych zgłasza swojego kandydata do Rady Rolników, wraz z uzasadnieniem, na piśmie Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju. Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane o kandydacie: imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu; informację o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników lub posiadaniu prawa do emerytury lub renty rolniczej; informacje o wykształceniu i kwalifikacjach zawodowych. Jeżeli kandydat na członka Rady Rolników podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, w zgłoszeniu należy podać jednostkę organizacyjną KRUS, w której jest ubezpieczony. Natomiast jeśli kandydat posiada ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej, w zgłoszeniu należy podać jednostkę organizacyjną KRUS, która wypłaca świadczenie. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, zawierające zgodę każdego kandydata na kandydowanie na członka Rady Rolników.

Podstawa prawna: art. 59. ust. 3 z ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, w związku z paragrafem 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 października 2006 roku w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz regulaminu wynagradzania jej członków.

 

KRUS przypomina - zmiany zgłoś wcześniej sam

W myśl art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2016 r. poz. 277, z późn. zm.) rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać Kasie osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie oraz informować Kasę o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności.

Okolicznościami tymi mogą m.in. być:

  • podjęcie działalności rolniczej,
  • zakup lub sprzedaż gruntów rolnych,
  • wydzierżawienie gospodarstwa rolnego,
  • podjęcie innej niż rolnicza aktywności zawodowej, w tym podjęcie zatrudnienia,
  • przyznanie prawa do świadczenia (np. renty, emerytury, świadczenia przedemerytalnego),
  • przyznanie zasiłku dla osób bezrobotnych.

Kategorie spraw urzędowych