Dziś jest poniedziałek, 25 listopada 2024 r.
Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

List Poseł Małgorzaty Handzlik na temat aktualnych rozwiązań dotyczących zamówień publicznych

Szanowni Państwo,

dobiega końca 5 lat mojej pracy w tej kadencji Parlamentu Europejskiego. Cieszę się, że na finale mogę przekazać Państwu tak pozytywne dla firm i wielu branż wiadomości. Dzięki mojemu zaangażowaniu oraz konsekwencji, podczas styczniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu przyjęte zostały bardzo korzystne dla europejskich i przede wszystkim polskich firm przepisy w zakresie zamówieo publicznych.

Podczas tych minionych dwóch lat pracy nad reformą zamówień publicznych konsekwentnie i niezmiennie podkreślałam, że kluczem do zachowania wysokiego poziomu konkurencyjności na rynku zamówieo jest umożliwienie szerokiego udziału małych i średnich przedsiębiorstw w zamówieniach publicznych, a także znika (dzięki moim poprawkom), tak często krytykowane przez Państwa kryterium najniższej ceny. Niezmiernie cieszę się, że udało mi się przekonać pozostałych posłów do poparcia moich poprawek w tej kwestii.

Prace nad reformą zamówień publicznych, o których informowałam Państwa regularnie dobiegły tym samym końca. Ogromnie cieszę się mogąc przekazad Paostwu informacje na temat nowych przepisów, które zostały ustanowione właśnie z myślą o przedsiębiorcach, a do których tworzenia przyczyniłam się składając szereg poprawek popartych przez Parlament Europejski. Nowe zasady zapewnią lepszą jakość w relacji do poniesionych kosztów w przypadku zamówień publicznych na dostawy, roboty budowlane lub usługi.
Celem reformy jest przede wszystkim zwiększenie skuteczności wydatkowania pieniędzy publicznych, wspomaganie uczciwej konkurencji oraz rozszerzenie dostępu do zamówień dla firm, a szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Rynek zamówień publicznych jest znaczący. W Unii Europejskiej aż 18% PKB to wydatki władz publicznych w ramach zamówień. W Polsce w 2012 r. rynek zamówień publicznych szacowano na ok 8,32% PKB. Organy zamawiające w postępowaniach o wartości powyżej progów unijnych wydały w ramach zamówień ok 94,4 mld zł, natomiast na zamówienia od 14.000 Euro do progów unijnych - 38,3 mld zł.


Co gwarantują nowe zasady?

NAJWYŻSZA KORZYŚĆ EKONOMICZNA
Kryterium najniższej ceny nie będzie już samoistnym kryterium wyboru oferty najkorzystniejszej. Kryterium ceny znika na rzecz kryterium najwyższejkorzyści ekonomicznej. Dzięki temu władze publiczne przy wyborze oferty będą większą uwagę zwracać na jakość oferowanej roboty budowlanej, usługi czy dostawy, będą zwracać uwagę na korzyści społeczne, innowacyjność. Cena będzie odgrywała rolę w kontekście jej relacji do jakości.

INNOWACJE
Przepisy w tym zakresie są dużym sukcesem Parlamentu Europejskiego. Nowa procedura w tym zakresie ułatwia przedsiębiorcom innowacyjność. Z kolei organom publicznym pozwoli ona ogłaszać zamówienia nastawione na rozwiązywanie konkretnych problemów, zostawiając oferentowi i kontrahentowi pole manewru pozwalające na wspólne opracowywanie nowatorskich rozwiązań.

UŁATWIENIA DLA MŚP
Procedury będą szybsze i prostsze. Ważnym elementem reformy są przepisy zachęcające zamawiających do dzielenia zamówienia na mniejsze części celem umożliwienia MŚP udziału w zamówieniach publicznych według zasady „zastosuj lub wytłumacz", tzn. jeżeli wykonawca nie zdecyduje się podzielić zamówienia, będzie musiał podać uzasadnienie swojej decyzji.
Nowe zasady składania wniosków przewidują "Jednolity europejski dokument specyfikujący zamówienie" oparty na deklaracjach oferentów. Tylko wybrany w procedurze oferent będzie zobowiązany do przedstawienia oryginalnej dokumentacji. Te przepisy jak szacuje Komisja Europejska, zmniejszą aż o 80% administracyjne obciążenie firm.

PODWYKONAWCY
Aby zapewnić przestrzeganie prawa pracy, nowe przepisy wprowadzają surowsze zasady dotyczące rażąco niskich ofert i zatrudniania podwykonawców. Wybrany oferent będzie zobowiązany do przekazywania instytucjom zamawiającym m.in. danych kontaktowych podwykonawców tak, aby zapewnić przejrzystość w całym łańcuchu podwykonawców. Co bardzo istotne, państwa członkowskie wprowadzając dyrektywę do swoich porządków prawnych, będą mogły postanowić, że w pewnych sytuacjach instytucja zamawiająca może bezpośrednio zapłacić podwykonawcy

Tekst przyjętych dyrektyw znajdą Państwo pod poniższymi linkami:
- Dyrektywa w sprawie zamówieo publicznych
- Dyrektywa w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych
- Dyrektywa w sprawie udzielania koncesji

Dyrektywy wejdą w życie 20 dni od ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, następnie państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na wprowadzenie przepisów do prawa krajowego.

Z poważaniem,

Małgorzata Handzlik
Poseł do Parlamentu Europejskiego

Pliki do pobrania

Kategorie spraw urzędowych