Dziś jest czwartek, 4 lipca 2024 r.
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Masz kamerę? Weź udział w konkursie ''Życiorysy filmem pisane''

Masz kamerę? Weź udział w konkursie ''Życiorysy filmem pisane''

Regulamin Konkursu filmowego pod hasłem „Życiorysy filmem pisane”

 

Organizatorzy

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej przy współpracy z Urzędem Miasta, Starostwa Powiatowego. Miejskiego Centrum Kultury, Kina „Janosik”, Studia Filmowego „Pryzmat” Jerzego Dudy

Siedzibą organizatorów konkursu jest biuro Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej przy ulicy Zamkowej 4. telefon: 334754554, strona internetowa ­ http://www.tmzz.org.pl, e-mail:zarzadtmzz@gmail.com

 

Cele i zakres konkursu

W posiadaniu osób fizycznych i instytucji takich jak kluby, szkoły GOK-i itp. znajduje się pokaźny zasób kamer i innego sprzętu filmowego, często tylko okazjonalnie wykorzystywanego. Organizatorzy tego konkursu postanowili  po te zasoby sięgnąć celem ich racjonalnego wykorzystania dla dobra publicznego.

Celem niniejszego konkursu jest pozyskiwanie i gromadzenie materiału źródłowego, szczególnie ikonograficznego i filmowego do badań nad historią Żywca i Ziemi Żywieckiej. W rezultacie tej i ewentualnych następnych edycji tego konkursu winna powstać filmoteka nakręconych przez uczestników konkursu filmów biograficznych ludzi jak się ich zwykło już nazywać „pozytywnie zakręconych”, czyli takich, którzy wybili się lub wybijają się ponad tzw. przeciętność, szczególnie zasłużonych dla miasta i całej Żywiecczyzny. Często, bowiem bywa tak, że po wybitnych i zasłużonych dla potomności ludziach pozostaje nikły lub żaden ślad w postaci filmu czy fotografii, czasem nawet, tej trudno się doszukać Chcemy to zmienić, chcemy twarze tych ludzi pokazać, chcemy pokazać ich dzieła, jakich dokonali lub dokonują, jednym słowem chcemy przy pomocy obrazu filmowego ocalić ich od zapomnienia i pozostawić ich w miarę pełny i obiektywny wizerunek dla potomności.  

A ponadto pragniemy, mamy zamiar i szczerą wolę by konkurs ten stał się dla jego uczestników okazją do podnoszenia ich kwalifikacji filmowych, doskonalenia warsztatu filmowego, wejścia w rolę scenografa, reżysera, operatora i montażysty. Liczymy się z tym, że wielu z uczestników tego konkursu będzie musiało „zabawić się” w te role, chociaż nie wyklucza się powstania zespołów do nakręcenia filmu, w którym role tak właśnie będą podzielone. Zespół taki nie powinien przekraczać 3 osób, spośród których jedna z nich winna pełnić rolę kierownika tego zespołu. Celowi temu służyć będzie planowane przeszkolenie, czyli warsztaty filmowe dla zwerbowanych uczestników konkursu.

 

Warsztaty filmowe

Konkurs ten, w przeciwieństwie do wielu innych, poprzedzony będzie werbunkiem kandydatów. Werbunku tego dokonać muszą organizatorzy konkursu za pośrednictwem dostępnych mediów, pism urzędowych i kontaktów osobistych. Po zwerbowaniu odpowiedniej liczby uczestników konkursu, odbędzie się szkolenie – warsztaty filmowe. Program i harmonogram warsztatów stanowi załącznik do niniejszego regulaminu. Udział uczestników w warsztatach jest dobrowolny i bezpłatny. Koszty dojazdu na zajęcia warsztatowe pokrywają jego uczestnicy. 

 

Adresaci konkursu

Konkurs jest otwarty dla wszystkich, w tym uczniów gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych, studentów oraz osób pełnoletnich, przeznaczony jest dla posiadaczy kamer video oraz dla osób mających do takiego sprzętu dostęp. Konkurs adresujemy do wszystkich zainteresowanych jego tematyką, czyli chęcią nakręcenia filmu biograficznego bez względu na wiek, płeć, zawód i miejsce zamieszkania. Bohaterami filmu winni jednak być ludzie jak już wyżej wspomniano pozytywnie zakręceni mieszkający na Żywiecczyźnie lub poza nią, ale z Żywiecczyzną jakoś związani.

 

Forma prac i zasady przygotowania pracy konkursowej

Uczestnik konkursu penetruje swoje otoczenie w celu wybrania osoby lub osób, które ze względu na swoje zasługi mogą być obiektem jego zainteresowania. Wchodzi z nimi w kontakt w celu uzyskania zgody i prezentuje jej zarys swojego scenariusza. Ustala zakres i harmonogram prac tak by z realizacją tego zadania zmieścić się w czasie przewidzianym niniejszym regulaminem. Jeden uczestnik konkursu może wykonać 1 – 3 filmów biograficznych.

Tematem filmu może być całe życie filmowanej osoby lub jego fragment. Uczestnik konkursu może rejestrować za pomocą kamery obraz i fonię na żywo, może przygotować inscenizację całości lub fragmentu filmu, może wykorzystać w swoim filmie istniejące materiały filmowe o wybranej osobie, jeżeli takowe istnieją, może również wykorzystać swoje lub osoby filmowanej materiały fotograficzne, nagrania na taśmach filmowych lub taśmach magnetofonowych. Jednym słowem winien wykorzystać pełny dostępny i nadający się do sfilmowania materiał, by uzyskać optymalny i obiektywny obraz filmowego biogramu. Nakręcone sceny filmu montuje w jedną całość, dodaje napisy, narrację i podkład muzyczny. Film należy umieścić na nośniku DVD lub pendrive w formacie MPEG, w rozdzielczości minimalnej 480/720.  i dostarczyć w wyznaczonym terminie do organizatora konkursu. Cały film – biogram filmowy zgłoszony do konkursu określa się na czas wyświetlania od 10 do 30 minut.

Prace nadesłane na konkurs nie podlegają zwrotowi, a własność nadesłanych egzemplarzy przechodzi na Organizatora z momentem przyjęcia.

Zgłoszenie do konkursu polega na wypełnieniu deklaracji - karty zgłoszeniowej umieszczonej na stronie internetowej Towarzystwa www.tmzz.org.pl i dostarczenie jej do organizatora konkursu przed przystąpieniem do realizacji filmu.

Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z oświadczeniem posiadania praw autorskich do nadesłanych prac, uznaniem niniejszego regulaminu, udzieleniem zgody na wykorzystanie i rozpowszechnienie wizerunku.

Uczestnik konkursu – oświadcza, że przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do zgłoszonej pracy, a wszystkie osoby występujące lub uwiecznione na ujęciach wykorzystanych w pracy konkursowej, w tym Uczestnik, wyrażają zgodę na rozpowszechnianie ich wizerunku.

 

Terminy

Konkurs trwać będzie jeden rok, od 1 grudnia 2013 r. do 31 października 2014 r. Miesiąc listopad 2013 r. przeznacza się na werbowanie uczestników konkursu. Miesiąc listopad 2014 r. przeznacza się na ocenę nadesłanych prac konkursowych. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w trzeciej dekadzie listopada  2014 r. , o czym jego uczestnicy powiadomieni zostaną pisemnie. Prace konkursowe należy dostarczyć na adres organizatora konkursu w terminie do 31 października 2014 r. 

 

Ocena prac konkursowych, nagrody

Oceny nadesłanych prac konkursowych dokona komisja powołana przez organizatorów konkursu. Ocenie podlegać będą:
·  zgodność z tematyką konkursu - w jakim stopniu praca odpowiada celom konkursu

·  atrakcyjność, przejrzystość i oryginalność prezentowanej formy

·  wartość artystyczna, estetyka pracy

·  twórcze podejście do zagadnienia

W przypadku wyłonienia w konkursie pracy grupowej, nagroda zostanie przekazana osobie wskazanej jako główny autor pracy.

Za najlepsze prace przewidziane są nagrody.

Za zajęcie pierwszego miejsca nagroda rzeczowa  - laptop

Za zajęcie drugiego miejsca nagroda rzeczowa kamera video

Za zajęcie trzeciego miejsca nagroda rzeczowa aparat fotograficzny wyższej klasy….

Trzy wyróżnienia o wartości około 300 zł każde.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Towarzystwa Miłośników  Ziemi Żywieckiej.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nie przyznania nagród dla uczestników konkursu w przypadku zbyt niskiego poziomu nadesłanych prac konkursowych.

Festiwal filmowy „Życiorysy filmem pisane”

Jeżeli poziom nadesłanych prac konkursowych będzie spełniał oczekiwania organizatorów konkursu, zorganizowany zostanie w Kinie Janosik w Żywcu publiczny pokaz filmów pod nazwą „ Życiorysy filmem pisane”.

Organizator zastrzega sobie prawo ostatecznej interpretacji i zmian postanowień niniejszego regulaminu w każdym czasie z ważnych przyczyn.

Kwestie sporne i stany faktyczne nieobjęte treścią niniejszego Regulaminu rozstrzygają Organizatorzy, których decyzje w tej mierze są niepodważalne.

Organizator zastrzega sobie prawo do wykluczenia uczestnika z konkursu w przypadku naruszenia przez niego postanowień niniejszego Regulaminu.

Dodatkowych informacji na temat konkursu, jego warunków i wszelkich wątpliwości udziela przedstawiciel Organizatorów: Hieronim Woźniak Tel.33 8620329,email:Hieronim.woniak@gmail.com.  

Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej

Pliki do pobrania

Kategorie spraw urzędowych