W ramach projektu uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii.
W trakcie pierwszego tygodnia ferii zimowych, poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy poznają podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniu umożliwią im lepszy start w dorosłe życie.
Podczas II semestru uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce przygotowując pracę konkursową. Najlepsze szkoły i uczniowie otrzymują nagrody.
Celem projektu „Na Własne Konto" jest:
- poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów,
- kształtowanie podstaw przedsiębiorczości,
- przekazanie umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej,
- zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą miejską, a młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich.
W dn. 2-4 grudnia 2016 roku w Warszawie odbyło się trzydniowe szkolenie dla nauczycieli i studentów biorących udział w tegorocznej edycji projektu "Na własne konto". Dzięki niemu w czasie ferii zimowych ponad 700 gimnazjalistów z całego kraju weźmie udział w dodatkowych zajęciach o tematyce ekonomicznej.
W tegorocznej edycji bierze udział 35 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. W styczniu rozpoczną się zajęcia w szkołach. Podczas gier i zabaw gimnazjaliści poznają narzędzia finansowe i mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw. Odwiedzą również siedzibę banku oraz lokalnego przedsiębiorcę. Na zakończenie uczniowie przygotują projekt modelu biznesowego firmy, którą mogliby w bliższej lub dalszej przyszłości założyć. Gimnazjum Publiczne nr 1 w Radziechowach jako jedyne w województwie śląskim bierze udział w tym projekcie. Od 16 do 20 stycznia 2017r. piętnastu uczniów gimnazjum będzie uczęszczało na zajęcia w trakcie których zapoznają się z podstawowymi terminami i mechanizmami ekonomicznymi. Uczniowie będą także uczestniczyć w zajęciach warsztatowych w Etno Banku Spółdzielczym w Radziechowach i Banku PKO SA w Żywcu. Odwiedzą również Zakład Automatyki Przemysłowej Andrzeja Ozimińskiego w Radziechowach, który jest dostawcą sprzętu energoelektronicznego dla potrzeb kopalni i przemysłu ciężkiego.