Dziś jest poniedziałek, 25 listopada 2024 r.
Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Podsumowanie kadencji 2010-2014

Podsumowanie kadencji 2010-2014

  1. Dwukrotne zabezpieczenie kolektora sanitarnego przebiegającego pod korytem rzeki Soły.
  2. Kontynuacja regulacji potoku Wieśnik płynącego  przez Radziechowy.
  3. Kontynuacja rozpoczętych działań dotyczących strefy ekonomiczne poprzez jej poszerzenie.
  4. Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego poprzez zwiększenie o  633 ha terenów pod zabudowę mieszkaniową. Wprowadzenie nowych terenów rekreacyjnych.
  5. Kontynuacja budowy kanalizacji i wodociągów w gminie.
  6. Regulacja prawna mienia zajętego pod drogi i nieruchomości gminne.
  7. Budowa dróg na terenie gminy z dofinansowaniem zewnętrznym.
  8. Modernizacja dróg gminnych ze środków budżetu gminy, przebudowa skrzyżowań, nowe oświetlenia uliczne.
  9. Szeroko zakrojone działania sportowe dla ogółu mieszkańców poprzez budowę: infrastruktury okołoturystycznej w Wieprzu, sali gimnastycznej w Brzuśniku, Orlika w Radziechowach, siłowni zewnętrznej, modernizacji trybun sportowych. Wykorzystanie możliwości pozyskania środków zewnętrznych na modernizację trybun sportowych. Budowa infrastruktury okołoturystycznej przy boisku GKS w Wieprzu.  Działania sportowe na każdych wakacjach. Otwarcie obiektów podczas każdych wakacji wraz z prowadzeniem zajęć sportowych nieodpłatnie dla najmłodszych. Coroczna konserwacja nawierzchni sztucznych na boiskach.  Podjęcie działań zmierzających do oszczędzania energii poprzez zainstalowanie nowoczesnego systemu ogrzewania na obiektach sportowych.
  10. Wysokie środki na dotacje sportowe dla klubów zabezpieczone corocznie w budżecie, co przekłada się na wyniki sportowe (min. awans sportowców do IV LIGI).
  11. Budowa, konserwacja i bieżące utrzymanie placów zabaw w każdym sołectwie (Brzuśnik na etapie podpisania umowy o dofinansowanie).
  12. Rozbudowa sali i kuchni w Przybędzy.
  13. Dofinansowanie zakupu 3 samochodów strażackich, w Wieprzu, Radziechowach i Juszczynie.
  14. Budowa przystanków autobusowych na terenie gminy.
  15. Modernizacja i wyposażenie w niezbędny sprzęt strażnic na terenie gminy.
  16. Wyposażenie domów ludowych w piece konwekcyjne.
  17. Wykonywanie oświetlenia ulicznego.
  18. Modernizacja boisk sportowych na terenie gminy.
  19. Modernizacja obiektów oświatowych, w tym: budowa studni, dojścia do szkół.
  20. Budowa parkingu przy cmentarzu komunalnym w Wieprzu.
  21. Powołanie referatu technicznego, który wykazał się już min: łataniem dziur na drogach gminnych, prace przy remoncie domu ludowego w Radziechowach, udrażnianie rur i rowów odwadniających drogi gminne, wykonanie nowych odwodnieni dróg gminnych, montaż luster drogowych, barier na mostach, wykaszanie i sprzątanie przystanków, sprzątanie i opróżnianie koszy turystycznych, zakup i składowanie opału we wszystkich domach ludowych oraz obsługa całodobowa kotłów, zbieranie padłych zwierząt z terenu gminy.
  22. Organizacja cyklicznych imprez kultywujących tradycję, bez udziału środków z budżetu gminy, dzięki dobrej współpracy ze sponsorami.
  23. Dzięki współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym publikacje na temat zdrowia oraz badania dzieci w szkołach z terenu gminy.
  24.  Szkoła na wsi to nie tylko miejsce nauki dzieci, ale i miejsce integrujących spotkań młodzieży i dorosłych. Aby nie być gołosłownym w latach 2009 - 2013 Gmina realizowała szereg projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozyskane środki przeznaczone zostały na zakup wyposażenia szkół i przedszkoli m.in. w tablice interaktywne, rzutniki, komputery, serwer, kamery, aparaty fotograficzne, maszyny do szycia, roboty kuchenne, telewizory, zestaw segmentów do dodatkowego oddziału przedszkolnego, rośliny i figurki do ogrodów botanicznych powstałych przy każdym przedszkolu jak również na zakup pomocy dydaktycznych tj.: zestawy multimedialne do nauki przedmiotów, programów logopedycznych do pracy z dziećmi mającymi wady wymowy, podręczników i wielu innych. Pozyskane fundusze pozwoliły dzieciom uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, które wyeliminowały w znacznym stopniu ich problemy edukacyjne oraz pomogły w rozwijaniu posiadanych zdolności i talentów, uczniowie również brali udział w wycieczkach edukacyjnych i wyjazdach na basen. Oprócz tego w ramach projektu przedszkolnego został utworzony dodatkowy oddział przedszkolny w Przybędzy, wydłużono godziny pracy przedszkoli do godz. 17:00, dzieci miały zajęcia z języka angielskiego, zajęcia regionalne, ekologiczne oraz były objęte opieką logopedyczną.

Wykonaliśmy wszystko, co było możliwe w tym okresie, jeśli chodzi o stan prawny naszych nieruchomości, możliwości finansowe gminy oraz dostępność środków finansowych. Było to możliwe do zrealizowania dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu służb Wojewody, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz wszystkich instytucji i stowarzyszeń działających na terenie gminy. Dzięki dobrej współpracy z nadleśnictwem w Węgierskiej Górce corocznie organizowane są rajdy ekologiczne, a także partycypacja w kosztach remontu drogi.

Kategorie spraw urzędowych