Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się o szkodliwości wypalania traw, zagrożenia bezpieczeństwa zarówno dla ludzi jak i środowiska przyrodniczego. Zostali również uświadomieni, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania. Często pożar traw przenosi się na sąsiadujące lasy. Płonące trawy w przydrożnych rowach to także zagrożenie dla kierowców. Co roku dym z płonących nieużytków jest przyczyną kolizji drogowych. Może również powodować zatrucia. Pan Marek Tetłak podkreślił, że wypalanie nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale również nieopłacalne i karalne. Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Ważnym przesłaniem spotkania był także apel o porzucenie obojętności i aktywne reagowanie na zagrożenia – jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las przed niszczycielskim żywiołem. Na zakończenie uczniowie otrzymali ulotki informacyjne, które zabrali do domu.
Mamy nadzieję, że to spotkanie i przeprowadzona akcja uświadomiła wszystkim, jak szkodliwe i niebezpieczne jest wypalanie traw.
Działanie przeprowadzone w ramach projektu ekologicznego „ Nie wypalaj traw – przecież nie zabija się życia” - Projekt jest laureatem konkursu grantowego Eko Odkrywcy 4, którego organizatorami są Henkel Polska Sp. Z o.o. ( właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.