Wnioski przyjmowane są do 7 sierpnia 2020 r.
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Pierwszeństwo w korzystaniu z usługi opieki wytchnieniowej mają członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz członkowie rodzin lub opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniami równoważnymi, które są całkowicie niesamodzielne i które stale przebywają w domu.
Usługa opieki wytchnieniowej przyznawana jest na podstawie karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2020 wraz z kopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności/o niepełnosprawności.
W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia. Ocena dokonana jest na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg modyfikowanych kryteriów oceny - Skali FIM (stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego ogłoszenia), którą uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/ pielęgniarka.
Gmina umożliwia osobie niepełnosprawnej lub członkom rodziny/opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem równoważnym samodzielny wybór osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej, jednakże opieka świadczona przez członków rodziny, opiekunów prawnych lub osoby faktycznie zamieszkujące razem z uczestnikiem Programu, nie może być finansowana w ramach Programu.
W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507, z późn. zm.), usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub z innych źródeł.
Program realizowany będzie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Radziechowach-Wieprzu do grudnia 2020. Usługi w ramach programu będą świadczone nieodpłatnie, w łącznym maksymalnym wymiarze do 240 godzin.
Przed kwalifikacją do Programu zostanie przeprowadzona pogłębiona analiza sytuacji rodzinnej, która będzie miała również znaczący wpływ na decyzję o zakwalifikowaniu do Opieki wytchnieniowej”.
Osoby zainteresowane tą formą wsparcia prosimy o składanie niżej wymienionych dokumentów do 7 sierpnia 2020 r. drogą pocztową lub mailową na adres gops@radziechowy-wieprz.pl lub w siedzibie GOPS Radziechowy-Wieprz, Wieprz 700, 34-381 Radziechowy. Wnioski można składać również po wskazanym terminie, jednak realizowane będą jedynie przy dostępności środków.
Szczegółowe informacje na temat Programu można uzyskać pod numerem telefonu:
33 8676 615 lub 601 43 40 20
w godzinach: pon, wt, śr. 7:00-15:00; czw. 7:00-16:00; pt. 7:00-14:00.
Dokumenty:
1. Karta zgłoszenia do Programu opieka wytchnieniowa – edycja 2020
2. Karta oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM,
3. Kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności osoby/dziecka niepełnosprawnej,