... i przyjęcie przez przedszkole nazwy: „Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach”. Wniosek Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców został rozpatrzony pozytywnie i głosami wszystkich 15-tu radnych jednogłośnie podjęto stosowną uchwałę. Uroczystego charakteru wydarzeniu nadał występ artystyczny przedszkolaków oraz przybliżenie wszystkim obecnym na sesji przez dyrektora przedszkola Małgorzatę Kasperek założeń projektu edukacyjnego „Przodków wiary, przodków gwary niechaj strzeże młody stary- Historia radziechowskiego rodu Pieronków” zrealizowanego w bieżącym roku szkolnym. Jednym z efektów projektu okazało się wyłonienie postaci Władysława Pieronka jako kandydata na patrona dla Publicznego Przedszkola w Radziechowach. Dzieci przedstawiły obradującym na sesji oraz zaproszonym specjalnie na tę okazję gościom wiązankę tańców i przyśpiewek góralskich oraz scenkę z życia rodu Pieronków pt. „Letnisko w Radziechowach”, której akcja rozgrywała się w 1938r.
Aby przybliżyć postać patrona cytuję uzasadnienie do podjętej w dniu 24 czerwca 2016r. uchwały:
"Uzasadnienie do Uchwały Rady Gminy Radziechowy-Wieprz
Z wnioskiem o nadanie imienia Publicznemu Przedszkolu u w Radziechowach zwróciła się Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców.
Do wniosku o nadanie imienia Przedszkolu w Radziechowach dołączone zostały:
- Uchwała nr 1/2016 z dnia 7 czerwca 2016r. Rady Pedagogicznej Publicznego Przedszkola
w Radziechowach, zobowiązująca dyrektora do wystąpienia z wnioskiem o nadanie Przedszkolu imienia Władysława Pieronka. - Uchwała nr 1/2016 z dnia 7 czerwca 2016r. Rady Rodziców Publicznego Przedszkola
w Radziechowach, zobowiązująca dyrektora do wystąpienia z wnioskiem o nadanie Przedszkolu imienia Władysława Pieronka.
Procedura wyłonienia na patrona przedszkola rozpoczęła się w maju 2016r. W wyniku konsultacji, realizacji projektów regionalnych, kampanii informacyjnej i ogólnoprzedszkolnych wyborów została wyłoniona postać patrona Władysława Pieronka jako kandydata na patrona przedszkola.
Władysław Pieronek (1896-1974): legionista, współzałożyciel Ogniska Związku Podhalan w Radziechowach, wójt zbiorowej gminy Zabłocie (w skład której wchodziły gromady: Zabłocie, Radziechowy, Leśna, Ostre, Słotwina i Sienna), naczelnik Rejonu Ochotniczych Straży Pożarnych w Radziechowach i wreszcie kronikarz i poeta ludowy. Pozostawił po sobie wiele okolicznościowych wierszy, sztuk góralskich, wspomnień i kronik (m. in. „ Radziechowy w tysiącleciu”, „Kronikę Radziechów do 1966r.”). Władysław Pieronek podjął szereg działań mających na celu promocję Radziechów jako miejscowości letniskowej o walorach turystycznych i uzdrowiskowych (zlecenie wykonania badań zalet mikroklimatu, wydawnictwo kartek pocztowych, sprowadzenie turnusów letników z Łodzi i organizacja dla nich wyżywienia i noclegów). Radziechowy znane były w okresie międzywojennym w całej Polsce. Właśnie tutaj z inicjatywy m.in. Władysława Pieronka powstał pierwszy w regionie basen kąpielowy. Był również jednym z założycieli Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet (późniejsze Koło Gospodyń Wiejskich) w 1926r. Tego samego roku KGW w Radziechowach stworzyło ochronkę. Datę tą uznać można za początek założenia przedszkola w Radziechowach.
Osoba Władysława Pieronka łączy wszystkie najważniejsze instytucje i organizacje funkcjonujące po dziś dzień w Radziechowach. Trzy z nich (Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan, Koło Gospodyń Wiejskich w Radziechowach i przedszkole) obchodzą w bieżącym roku swoje 90-lecie, co jest niebywałą okazją do upamiętnienia i uhonorowania Władysława Pieronka jako jednej z najwybitniejszych postaci w historii miejscowości Radziechowy, mającej znaczący wpływ na jej rozwój. Patron w osobie Władysława Pieronka zintegruje środowisko poprzez zacieśnienie współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Radziechowach, Związkiem Podhalan, Ochotniczą Strażą Pożarną poprzez organizację wspólnych uroczystości i projektów edukacyjnych upamiętniających patrona. Obszerny dorobek literacki Władysława Pieronka (poezja, sztuki regionalne, wspomnienia, kroniki) zasługuje na popularyzację wśród społeczności lokalnej, co niewątpliwie znajdzie odzwierciedlenie w projektach edukacyjnych realizowanych przez przedszkole w przyszłości. Zasługi Władysława Pieronka w zakresie pielęgnowania tradycji regionalnych mogą odegrać wiodącą rolę w wieloletniej koncepcji pracy przedszkola. Regionalizm od zawsze wpisany był w pracę Publicznego Przedszkola w Radziechowach. Potwierdzają to sukcesy wychowanków w konkursach i przeglądach o tematyce regionalnej na różnych szczeblach. Od kilku lat Publiczne Przedszkole w Radziechowach odnosi sukcesy w kolejnych edycjach Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole – „Proszę Was. pozostańcie wierni temu dziedzictwu”- Jan Paweł II. Trzykrotnie reprezentacja przedszkola miała zaszczyt reprezentowania i promowania gminy Radziechowy- Wieprz na szczeblu wojewódzkim w finale konkursu. W roku bieżącym po raz kolejny Publiczne Przedszkole w Radziechowach znalazło się w piątce najlepszych przedszkoli województwa śląskiego realizujących tematykę regionalną. Od wielu lat nauczyciele i wychowankowie przedszkola realizują edukacyjne projekty regionalne integrujące całą społeczność Radziechów:
- „Mali rzeźbiarze spod Grojca i Matyski- Sztuka w gminie Radziechowy- Wieprz (2014r.);
- „Tu mieszkał dziadek, tu mieszkam ja…”– Radziechowy w rodzinnym albumie (2015r.);
- „Przodków gwary, przodków wiary niechaj strzeże młody, stary- Historia radziechowskiego rodu Pieronków (2016r.)
Patron przedszkola w osobie tak zasłużonej dla tradycji regionalnych miejscowości Radziechowy i całej Żywiecczyzny wpisuje się doskonale w misję i wizję radziechowskiego przedszkola, do którego powstania przyczynił się osobiście w latach XX-tych ubiegłego stulecia.
W związku z powyższym podjęcie uchwały w przedmiotowej sprawie jest zasadne.”
Małgorzata Kasperek
dyrektor Publicznego Przedszkola w Radziechowach