Dziś jest środa, 3 lipca 2024 r.
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Publiczne Przedszkole w Radziechowach kolejny raz w finale Wojewódzkiego Konkursu!

Publiczne Przedszkole w Radziechowach kolejny raz w finale Wojewódzkiego Konkursu!

Publiczne Przedszkole w Radziechowach od kilku lat bierze udział w kolejnych edycjach Wojewódzkiego Konkursu- Edukacja regionalna w szkole- "Proszę Was pozostańcie wierni temu dziedzictwu"- Jan Paweł II . Jego organizatorami są: Wojewoda Śląski  oraz Śląski Kurator Oświaty.  Jest to konkurs wieloetapowy, jego realizacja trwa od stycznia aż po czerwiec, a skierowany jest do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego. W pierwszym etapie zgłoszone placówki oceniane są pod kątem całokształtu ich wieloletniej działalności w czterech obszarach: sposób realizacji edukacji regionalnej w szkole/przedszkolu, baza placówki, współpraca przedszkola/szkoły ze środowiskiem oraz działania popularyzujące placówkę w regionie, kraju, a nawet poza jego granicami. W kolejnym etapie najwyżej ocenione placówki miały przygotować i zrealizować projekt edukacyjny z kręgu tematycznego "Rody i ich siedziby ważne dla społeczności lokalnej” (Region- Ludzie- Dziedzictwo) Jak już Państwu wiadomo, w miesiącach kwietniu i maju Publiczne Przedszkole w Radziechowach realizowało własny projekt edukacyjny pod nazwą "Przodków wiary, przodków gwary niechaj strzeże młody, stary…”- Historia radziechowskiego rodu Pieronków.  Realizacja projektu obejmowała m.in. dwa spotkania społeczności przedszkolnej z przedstawicielami rodu Pieronków: Jego Ekscelencja Księdzem Biskupem Tadeuszem Pieronkiem i jego bratem Mieczysławem Pieronkiem, spotkanie przedszkolaków w siedzibie rodu z Panią Czesławą Matlak (córką Władysława Pieronka), spotkanie z seniorkami Koła Gospodyń Wiejskich, spotkanie ze Związkiem Podhalan w osobach: Prezesa Oddziału Górali Żywieckich Stanisława Lizaka i Członka Prezydium Zarządu Głównego Władysława Motyki. To ostatnie działanie zaowocowało godzinną audycją radiową emitowaną kilkakrotnie na antenie radia ESKA Beskidy. Zwieńczeniem realizacji projektu było wykonanie Kroniki Rodu Pieronków, stanowiącej swoisty zapis pięknych kart z historii miejscowości Radziechowy. Kronika została wręczona przedstawicielom rodu Pieronków na spotkaniu z przedszkolakami 20 maja 2016r.   Publikacja zdjęć z kroniki dostępna jest m.in. na stronie internetowej przedszkola: http://przedszkoleradziechowy.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=558&action=show

Sprawozdanie z realizacji projektu wraz z  Kroniką Rodu Pieronków 1838-2016, która jest trwałym efektem projektu zostały wysoko ocenione przez wojewódzką komisję konkursową, czego efektem było zakwalifikowanie Publicznego Przedszkola w Radziechowach do finału konkursu. Grupa przedszkolaków pod kierunkiem wychowawczyń  9 czerwca 2016r. pojedzie do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, gdzie 15 zwycięskich placówek oświatowych (w tym 5 przedszkoli) z terenu województwa śląskiego sprawdzi swoją wiedzę o regionie, zaprezentuje  tańce, przyśpiewki i gwarę.  Jesteśmy niezwykle dumni z możliwości reprezentowania gminy Radziechowy- Wieprz i promocji naszej miejscowości na szczeblu wojewódzkim wobec tak szerokiego grona odbiorców.  Przypominamy, że to już kolejny rok z kolei  Publiczne Przedszkole w Radziechowach znalazło się w finale konkursu. W ubiegłym roku zajęliśmy trzecie miejsce w województwie. Szczegóły na temat konkursu i jego wyników w poszczególnych etapach dostępne są na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach:
http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=NewsPage&menuItemId=435 

W działania konkursowe na kolejnych jego etapach zaangażowani byli wszyscy wychowankowie i nauczyciele Publicznego Przedszkola w Radziechowach. Natomiast dokumentację opracowały:

  1. Sprawozdanie z wieloletniej działalności przedszkola w zakresie realizacji tematyki regionalnej w formie opisowej: Małgorzata Kasperek, prezentacja multimedialna: Aleksandra Kania i Justyna Migdał Kasperek;
  2. Sprawozdanie z realizacji projektu w formie opisowej: Mirosława Szala;
  3. Jednym z trwałych efektów realizacji projektu jest stworzenie kroniki, która została wręczona przedstawicielom rodu Pieronków podczas   spotkania z przedszkolakami 20 maja 2016r. Stworzenie kroniki możliwe było dzięki zespołowej pracy nauczycieli i wychowanków Publicznego Przedszkola w Radziechowach oraz dzięki materiałom historycznym udostępnionym przez braci Mieczysława Pieronka i Księdza Biskupa Tadeusza Pieronka. W zebraniu informacji pomocne były też organizacje i instytucje współpracujące z przedszkolem: Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan, Koło Gospodyń Wiejskich, Parafia w Radziechowach oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Radziechowach. Za obróbkę zdjęć i redagowanie tekstów odpowiedzialny był zespół w składzie: dyrektor Małgorzata Kasperek oraz nauczycielki: Mirosława Szala, Alicja Kąkol, Katarzyna Jakubiec, Renata Dziergas, Magdalena Brodka i Aleksandra Kania. Wszystkie teksty i zdobienia graficzne wykonała ręcznie nauczycielka Krystyna Tlałka. Prace plastyczne zostały wykonane przez dzieci pod kierunkiem nauczycielek Justyny Migdał Kasperek, Mirosławy Szali, Jadwigi Howaniec i Krystyny Tlałki.  Piękny haft na stronie tytułowej wykonali: Marek Jurasz (Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Grojcowianie") oraz Henryk Martyniak (właściciel firmy Hebomar). Powstały trzy bliźniacze egzemplarze kroniki.
  4. Za opracowanie artykułów na temat projektu na stronę internetową przedszkola i gminy oraz do prasy lokalnej, a także za kontakty z mediami odpowiedzialna była dyrektor  Małgorzata Kasperek.

Realizacja projektu przyniosła także nieoczekiwane efekty. Po przeprowadzeniu spotkań z zaproszonymi gośćmi, wysłuchaniu wspomnień poszczególnych członków rodu, zapoznaniu się z materiałami historycznymi (tekstami, kronikami)- w sposób szczególny wyłoniła się nam postać Władysława Pieronka (1896-1976) jako patrioty, społecznika, kronikarza, poety ludowego i prekursora ruchu regionalnego na obszarze Żywiecczyzny. W ten to sposób za przyczyną działań projektowych zrodził się pomysł nadania imienia naszemu przedszkolu, a pierwszą z propozycji branych pod uwagę jest właśnie patron w osobie Władysława Pieronka. Jest to postać integrująca wszystkie najważniejsze instytucje i organizacje powstałe w okresie międzywojennym, a funkcjonujące po dziś dzień w Radziechowach: OSP, KGW, Związek Podhalan, ochronka (późniejsze  przedszkole). Obecnie w przedszkolu opracowana i uruchomiona została procedura nadania imienia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które poprzez zaangażowanie w realizację projektu przyczyniły się do sukcesu Publicznego Przedszkola w Radziechowach.

Małgorzata Kasperek
- dyrektor Publicznego Przedszkola w Radziechowach

Kategorie spraw urzędowych