Program obchodów
Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych 1 marca 2017 r.
1. Program uroczystości w sołectwie Radziechowy:
- godz. 16:30 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Marcina, następnie złożenie kwiatów pod tablicą wmurowaną na kościele, a upamiętniającą działalność młodzieży zrzeszonej w Związku Młodzieży Patriotycznej "Nowe Wyzwolenie" - aresztowanej przez UB w 1950 r.
- przejście z zapalonymi zniczami na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na mogile Edwarda Chudziec ps. "Brzoza", żołnierza VII okręgu NSZ, oddziału "Sztubak", który zginął 27.07.1946 r.
- wymarsz kolumny marszowej i przejście w ciszy - towarzyszył nam będzie głos werbli – na Matyskę, pod Kurhan Pamięci Narodowej. Tam złożenie zniczy i odśpiewanie Roty.
- Zakończenie uroczystości (obchody bez względu na pogodę).
2. Program uroczystości w mieście Żywcu 1 marca:
Godz. 8:30 msza św. w intencji Ojczyzny, w kościele św. Floriana, następnie przemarsz pod budynek na ul. Dworcowej 2 – siedziba byłego UB, zwiedzanie podziemi, możliwość oglądnięcia filmu z rekonstrukcji wydarzeń z lat powojennych.
Godz. 12:10 uroczystości pod pomnikiem NSZ obok MCK.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta ,,jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji; za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.
1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim był podobny do wielu innych ponurych dni w przenikniętej strachem i terrorem stalinowskiej Polsce. Pomiędzy godziną 20:00 a 20:45 strzałem w tył głowy rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy.
"Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości"
(Jan Paweł II)
Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach
– Organizatorzy