Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej : Boże Ciało
Uroczystość Bożego Ciała stanowi dla katolików wyraz uwielbienia i okazję do oddania czci sakramentowi Eucharystii. Tego dnia w Kościele katolickim odbywają się msze święte oraz uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, która przemieszcza się w okolicach parafii. Wierni przygotowują cztery ołtarze, gdzie księża z hostią w monstrancji zatrzymują się na odczytanie fragmentu Ewangelii i krótką modlitwę. Święto ma niezwykle podniosły charakter, procesji towarzyszą śpiewy, gra orkiestry, dzieci sypią kwiaty na trasie, którą przemieszcza się pochód z Najświętszym Sakramentem. W procesji niesione są również figury Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa. Kapłani zwykle mają na sobie złote szaty liturgiczne.
Geneza święta jest ściśle związana z widzeniami św. Julianny z Cornillon. Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona w celu podkreślenia jednego z najważniejszych dogmatów katolicyzmu, zgodnie z którym Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy przemienił swoje ciało i krew w chleb i wino, a ów cud konsekracji dokonuje się na ołtarzu podczas każdej mszy świętej.
Święto to ustanowił biskup Robert z Thourotte w 1246 roku dla diecezji Liege. Oficjalnie Boże Ciało miało zostać wpisane do kalendarza liturgicznego już w 1264 roku przez papieża Urbana IV bullą „Transiturus”. Ostatecznie jednak uroczystość ogłosił papież Jan XXII w 1317 roku.
W Polsce obchody uroczystości Bożego Ciała odbyły po raz pierwszy w 1320 roku w diecezji krakowskiej z inicjatywy biskupa Nankiera. Święto miało przypadać zawsze w czwartek, ponieważ dzień ten upamiętnia wydarzenie Ostatniej Wieczerzy. Uznano jednak, że szczególny charakter Wielkiego Tygodnia nie pozwala na radosne obchodzenie święta, dlatego powinno się je ustalić w innym terminie. Mimo wszystko, symboliczna wymowa Bożego Ciała jest związana z Wielkanocą.