Dziś jest sobota, 23 listopada 2024 r.
Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

W szkole w Radziechowach nie zapomniano o Franciszku Ozimińskim

W szkole w Radziechowach nie zapomniano o Franciszku Ozimińskim

By pamięć o nim nie zanikła, a młode pokolenia pamiętały o jego zasługach, 14 października 2016r. podczas Święta Edukacji Narodowej i Święta Patrona Szkoły uroczyści odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą panu Franciszkowi Ozimińskiemu.

W uroczystości wzięła udział rodzin pana F. Ozimińskiego: córka – profesor Halina Lorenc, główny klimatolog i meteorolog polski w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, syn – Andrzej Ozimiński, prezes Zakładu Automatyki i Mechaniki Przemysłowej w Radziechowach, wnuczki Barbara Lisson i Małgorzata Łukasik.

Na ich twarzach można było zobaczyć niezwykłe wzruszenie – po tylu latach od śmierci (1987r.) przywołano pamięć ojca, dziadka – wieloletniego kierownika szkoły w Radziechowach, kronikarza, społecznika. Wiemy przecież, że dopóki zmarli zamieszkują naszą pamięć, śmierć nie zabrała ich jeszcze całkiem, a ci którzy pamiętają, winni tę pamięć przekazywać następnym pokoleniom. Odsłonięcie w szkole tablicy pamiątkowej poświęconej tej niezwykłej postaci miało to na celu.

W tym miejscu należy przytoczyć kilka faktów historycznych z życia i pracy pana F. Ozimińskiego.

Nowy rok szkolny w Radziechowach po ukończeniu działań wojennych rozpoczął się już 1 września 1945 roku. Uczniów było 628, a warunki lokalowe – koszmarne. Nauczano w wynajętych izbach: na poczcie, w Kółku Rolniczym, „u Ferdka” w tzw.  „Lokalu” w 4 salach szkolnych w tzw. starej szkole. Klasy liczyły po 50-60 uczniów. W tak fatalnych warunkach lokalowych nauczanie nie spełniało podstawowych wymogów edukacji młodego, spragnionego wiedzy,   powojennego pokolenia.

Od września 1947 roku funkcję Kierownika Szkoły powierzono młodemu, 37-letniemu  nauczycielowi -  Franciszkowi Ozimińskiemu. Powierzona Mu funkcja obejmowała  oprócz nauczania młodzieży,  szeroko pojętą działalność oświatową  w Radziechowach,  a oczekiwała Go taka rzeczywistość, że po prostu gmachu  szkoły nie było.

Jednym z najważniejszych zadań, jakie postawił sobie ten młody, energiczny i oddany swej misji  Kierownik Szkoły,  była oczywiście budowa obiektu szkolnego, spełniającego odpowiednie standardy w procesie nauczania i wychowywania młodych ludzi. Z Jego inicjatywy , już w marcu 1948 roku zawiązał się komitet budowy szkoły z podobnymi,  jak On entuzjastami tego dzieła. Byli to: Karol Gruszka,  Karol Sapeta, Tadeusz Niewiadowski, Józef Galica, Władysław Pieronek, Józef Rozmus i właśnie  wnioskodawca  tego przedsięwzięcia - Franciszek Ozimiński.

Powrócono do idei budowy nowej szkoły na fundamentach wzniesionych   jeszcze  w 1939 roku. Budowa nowej szkoły była realizowana sposobem gospodarczym, wspomagana niewielkimi, wręcz symbolicznymi  w różnych  instytucjach funduszami, w tym od Powiatowego Funduszu Odbudowy Szkół, czy skromnej dotacji przyznanej przez ówczesnego Ministra Oświaty Kazimierza Rusinka. Najwięcej pracy wykonali  jednak  sami rodzice uczniów i młodzież szkolna. Oczywiście społecznie.

Budowę  prowadził majster budowlany Adam Juraszek.

3 lutego 1952 roku  odbyła się uroczystość otwarcia nowej szkoły. Była to pierwsza, nowa szkoła  wybudowana po wojnie na terenie powiatu żywieckiego i  stoi do dzisiaj. To jest ta właśnie szkoła, którą umownie nazywamy „stara szkoła”.

Pod kierunkiem Franciszka Ozimińskiego szkoła pełniła nie tylko funkcje nauczania, ale również funkcję pewnego centrum kulturalno-oświatowego. Szkoła organizowała również liczne imprezy okolicznościowe.

Z inicjatywy i pod kierunkiem Kierownika Szkoły zorganizowano też naukę dla dorosłych.  Analfabetów (tacy też byli) nauczono czytać i pisać.

W czerwcu 1960 roku przy Szkole Podstawowej powstała także Szkoła Przysposobienia Rolniczego.

Z czasem przybywało uczniów i pracowni fakultatywnych, budynek szkoły robił się za ciasny. Dlatego w 1972 roku zapadła decyzja jej rozbudowy. Również z inicjatywy Franciszka Ozimińskiego powołano nowy Komitet Rozbudowy Szkoły. Budowę nowego skrzydła zakończono w grudniu 1975 roku.  Wykorzystano akcję 1000 Szkół na 1000 lecie.

Uroczystego otwarcia dobudowanej szkoły dokonano 23 listopada 1975r. (tzw. „nowa szkoła”).

Po odejściu na emeryturę Franciszka Ozimińskiego w roku 1973, z dniem 1 września 1973 roku Dyrektorem Szkoły został Józef Biela.

Franciszek Ozimiński zostawił szkołę w bardzo dobrze funkcjonującej strukturze, z wysokim poziomem nauczania w tym również wychowaniem młodzieży o wysokich walorach moralnych i etycznych  zapewnionych  przez ówczesne, znakomite grono pedagogiczne.  Szkołę Podstawową w Radziechowach w okresie 1948 – 1973, na podstawie wyników egzaminów wstępnych do szkół  ponad podstawowych, uznano za jedną z najlepszych w powiecie. Szeroko pojęta szkoła radziechowska dała doskonałe podwaliny do dalszej nauki młodzieży w szkołach średnich i wyższych.

 Z tego okresu wywodzą się znane dzisiaj w kraju i na arenie międzynarodowej autorytety o najwyższym statusie naukowym, moralnym i społecznym  do  których  należą:

* Ks. Biskup Tadeusz Pieronek – prof. dr hab. nauk teologicznych i  prof. nauk prawnych, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu  Polski  w latach 1993-1998, Rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998 – 2004, Doktor  Honoris Causa Uniwersytetu  Pedagogicznego w Krakowie.

* Prof. dr hab. Antoni Polanowski  – biochemik i  biotechnolog , na Uniwersytecie Wrocławskim,  Doktor Honoris  Causa Akademii Rolniczej we Wrocławiu .    

* Prof. dr hab. Mieczysław Rozmus – specjalista z zakresu genetyki roślin w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie,  w okresie 1984 - 1990  Rektor tej  uczelni.

* Prof. dr hab. Barbara Pieronek ( z d. Sapeta) – wybitny  biolog na Pedagogicznej w  Krakowie,

           * Prof. dr hab. Halina Lorenc ( z d. Ozimińska) – główny  klimatolog i  meteorolog polski  w Instytucie  Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Od lat 80. zarówno profesjonalne grono nauczycielskie, jak i młodzież szkolna piastuje tradycje i aspiracje szkoły stworzonej przez Franciszka Ozimińskiego. Uczniowie są zdolni i ambitni; osiągają wysokie miejsca, jako laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych.

Franciszek Ozimiński wyznawał i głosił ideę:  „Światły człowiek powinien zapisać się znaczącym czynem  wobec czasów  w  których żyje”.

 

10 czerwca 2017r. planujemy uroczyste obchody – jubileusz 65 lecia szkoły w Radziechowach, na które już teraz serdecznie zapraszam w imieniu całej społeczności szkolnej.

 

                                                                       dyrektor Zespołu Szkół
im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach
Jadwiga Śleziak

 

(wykorzystano tekst wystąpienia pani prof. H. Lorenc wygłoszone z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej Franciszka Ozimińskiego).

Kategorie spraw urzędowych