Dziś jest środa, 3 lipca 2024 r.
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

XIII Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

XIII Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym, Cześć i Chwała Bohaterom
Radziechowy, Matyska - 7 października 2017 r.

                                              "Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”
Jan Paweł II

 

Zaproszenie do współpracy

Komitet honorowy obchodów XIII Zaduszek Narodowych na górze Matysce w Radziechowach zwraca się z prośbą o współtworzenie w/w uroczystości patriotyczno-religijnej.

W tym roku oddamy hołd: Żołnierzom Niezłomnym bowiem "Pamiętajcie, rycerz ginie, ale nie umiera" Zofia Pilecka, oraz Żołnierzom walczącym w armii Andersa. Bohaterskie czyny synów i córek Polski nie mogą być zapomniane.

Już dziś swoją obecność potwierdził starszy szeregowy Wojtek – Miś wraz ze swymi przyjaciółmi z Armii Andersa

Zapraszamy chętnych do udziału w rekonstrukcji wydarzeń, w tym do budowania makiet, szycia strojów, tworzenie modeli armat i broni z tamtych czasów. Jest również gorąca prośba o wypożyczenie do inscenizacji: rekwizytów  Prosimy o zgłaszanie się pod adresem dzieciserc@o2.pl lub telefonicznie 501 355 794

 

XIII Zaduszki Narodowe zorganizowane będą 7 października 2017 r. sobota, już dziś warto zarezerwować sobie czas, by dać świadectwo umiłowania swojej ojczyzny, bowiem jeśli kogoś kochamy, to chcemy o nim wiedzieć jak najwięcej, a swoją obecnością dajemy dowód swego patriotyzmu.  

 

Każdorazowo na tej uroczystości, przy wtórze werbla odczytywany jest Apel Poległych. Podniosłość chwili podkreśla obecność: Kompanii Honorowej, Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej, chórów, licznie przybyłych delegacji Władz Samorządowych i szkół oraz bardzo licznej grupy osób kochających swoją ojczyznę Polskę. Każdemu uczestnikowi Zaduszek Narodowych, podczas ustawiania w Kolumnie Marszowej zostaje przypięta maleńka biało - czerwona kokardka.

W tym roku, już po raz XI treść Apelu Poległych, odczytanego podczas usypywania Kurhanu Narodowego, została wyłoniona w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym, adresowanym do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Tegorocznymi laureatami są:

Kinga Dudka z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. Adama Mickiewicza w Żywcu, opiekun pracy Leszek Caputa  oraz Wiktoria Lorenc i Joanna Pytlarczyk z LO przy ZSME im. KEN w Żywcu opiekunowie prac Lucjan Sawicki, Edyta Polak – Tracz i Justyna Foremska.

 

Program uroczystości:

 

Godz. 09:45 Spotkanie uczestników uroczystości przy I stacji Golgoty Beskidów, przypięcie biało  czerwonych kokardek

Godz. 09:50 Powitanie uczestników uroczystości patriotyczno - religijnej, przedstawienie Grup Rekonstrukcji Historycznych i wymarsz na trasę.  

Godz. 10:20 Sztuka plenerowa: Dzieje potopu szwedzkiego na Żywiecczyźnie
a. Bitwa – zbójnicy ratują króla Jana Kazimierza z rąk Szwedów
b. Król Jan Kazimierz na żywieckim zamku pisze uniwersał do mieszczan i chłopów – życie na zamku

c. Treść uniwersału  króla Jana Kazimierza dociera do wsi Radziechowy, życie  XVII wiecznej wsi polskiej
d. Wymarsz chłopów i mieszczan pod dowództwem dziekana żywieckiego, ks. Stanisława Kaszkowica, na ratunek oblężonej Częstochowie
e. Szwedzi w odwecie za udział chłopów w działaniach wojennych, napadają na wioskę Radziechowy i palą ją
f.  Obrona Częstochowy
g. Polonez  w wykonaniu wszystkich uczestników uroczystości

W trakcie przejścia na trasie, pomiędzy poszczególnymi scenami będziemy poznawać historię ks. Stanisława Kaszkowica, legendarnego duchownego w 350 rocznicę Jego śmierci w oparciu o ,,Sylwetka sutanną i mieczem nakreślona” Jacek Kachel

Godz. 12:00  Msza Św. w intencji Ojczyzny;

Godz. 13:00  Apel Poległych i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej: dosypanie ziemi z mogił   Żołnierzy Wyklętych, w tym z ,,Łączki”

Godz. 13:30  wspólne spotkanie przy gorącym posiłku

Godz. 12;00  Msza Św. w intencji Ojczyzny

Godz. 13:00  Apel Poległych i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

Godz. 13:30  Wspólne spotkanie przy gorącym posiłku

 

 

Organizator: Stowarzyszenie Dzieci Serc

Współorganizatorzy:

  1. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Marcina w Radziechowach
  2. Starostwo Powiatowe w Żywcu
  3. Urząd Miejski oraz MCK w Żywcu
  4. Urząd Gminy Radziechowy – Wieprz
  5. Podlaski Regiment Odprzodowy Kraków – grupa rekonstrukcyjna
  6. Małopolska Chorągiew Husarska – gr. rekonstrukcyjna
  7. Związek Podhalan oddział Górali Żywieckich
  8. GRH Beskidzcy Harnasie
  9. Towarzystwo Patriotyczne Ziemi Żywieckiej
  10. OSP z Gminy Radziechowy – Wieprz
  11. KGW z Gminy Radziechowy – Wieprz
  12. Liczna grupa mieszkańców Podbeskidzia tzw. "Pospolite Ruszenie”

 


 

 

Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej

w Radziechowach na górze Matysce – HISTORIA

 

Celem Tej uroczystości patriotyczno – religijnej jest przywołanie Narodowych Bohaterów, którzy walczyli w obronie Boga, Ojczyzny i Honoru. Zasługują Oni bowiem na to aby jesienią, pochylając się nad mogiłami najbliższych, przystanąć na chwilę i skłonić czoło przed tymi, którzy zrozumieli na czym polega miłość, bo jak mówi Chrystus ,,nikt nie ma większej miłości od tych, którzy oddają życie za przyjaciół swoich.”

Od 2005r. na szczycie góry Matyski, u podnóża Krzyża Jubileuszowego, rozpoczęto usypywanie Kurhanu Pamięci. Co roku, w pierwszą sobotę października, w uroczysty sposób przywożona jest ziemia z miejsc historycznie ważnych  dla Polski, oraz miejsc szczególnie ważnych dla naszej małej Ojczyzny jaką jest Ziemia Żywiecka i usypywany jest z niej symboliczny Kurhan Pamięci Narodowej

  • W 2005r. złożona była ziemia z grobów: ks. Jerzego Popiełuszki – działacza Solidarności, Stanisława Pyjasa z Gilowic i Stanisława Pietraszki z Radziechów – działaczy KOR - u
  • W 2006r. do istniejącego Kurhanu Pamięci dosypano ziemię pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, oraz ziemię z Peru, z grobu O. Michała Tomaszka i O. Zbigniewa Strzałkowskiego męczenników za wiarę.
  • W 2007r. złożona została ziemia z grobów Powstańców Warszawskich i ziemia z Fortów w Węgierskiej Górce, tzw. ,,Westerplatte Południa”
  • W 2008 roku dosypano ziemię z grobów Powstańców Wielkopolskich, w 90 Rocznicę Wybuchu Tego Powstania oraz ziemię z Watykanu – z miejsce gdzie najchętniej przebywał nasz Papież - było to zamkniecie uroczystości XXX Pontyfikatu Jan Paweł II obchodzone na Matysce.
  • W 2009 r. w 70 Rocznicę obrony Ojczyzny przed napaścią hitlerowską i sowiecką,  do Kurhanu  dosypano ziemię z grobu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, z grobu Dowódcy 45 p.p. – płk. Stanisława Hojnowskiego, który wraz z 110 żołnierzami swego pułku, poległ podczas wycofywania się przez Tomaszów Maz. po zadaniu dotkliwych strat hitlerowskiemu najeźdźcy. Tragedia tych żołnierzy była tym większa, że zostali oni zamordowani przez niemieckich dywersantów na ulicach miasta, oraz ziemia z grobów poległych żołnierzy 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w zwycięskim boju w Kałuszynie 11-12 września 39 r.
  • W 2010 r. uczciliśmy pamięć Kapłanów i Sióstr Zakonnych, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny. Ziemia przywieziona została z: grobu Błogosławionych Męczenniczek z Nowogródka, grobu Ks. Ignacego Skorupki, z pola bitwy 1920 r. z Radzymina oraz z miejsca katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku.
  • 2011 r. oddaliśmy hołd bestialsko pomordowanym, bohaterskim Synom i Córkom naszej Ojczyzny - ,,Oskarżonymi o Wierność”, a których miejsca pochówku nadal nie są znane; Generała Fieldorfa ,,Nila”, rotmistrza Pileckiego, majora Henryka Dobrzańskiego - "Hubala”, majora "Łupaczki” Zgrupowanie kpt. Henryka Flame "Bartka", sanitariuszkę "Inkę”, profesorów Lwowskich zamordowanych na Wzgórzach Wuleckich…
  • W 2012 r. wspominaliśmy bestialsko pomordowanych Członków Opozycji Komunistycznej i Solidarności w latach 1968 do 1989.
  • W 2013 r. oddaliśmy hołd Powstańcom Styczniowym w 150 rocznicę Tego powstańczego zrywu.
  • W 2014 r. uczciliśmy: 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej i wymarsz I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów

70 rocznicę akcji ,,Burza” - w tym operacji ,,Ostra Brama”

70 rocznicę ludobójstwa Polaków w Małopolsce Wschodniej  i na Lubelszczyźnie 

70 rocznicę ludobójstwa w Piaśnicy – w tym miejsce  kaźni ludzi chorych psychicznie

  • W 2015 r. przypomnieliśmy historię Grobu Nieznanego Żołnierza w 90 rocznicę  oddania go Narodowi Polskiemu
  • W ubiegłym roku przybliżyliśmy historię ,,Zapomnianego Męczeństwa” na przykładzie Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

Każdorazowo na tej uroczystości, przy wtórze werbla odczytywany jest Apel Poległych. Podniosłość chwili podkreśla obecność: Kompanii Honorowej, Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej, chórów, licznie przybyłych delegacji Władz Samorządowych i szkół oraz bardzo licznej grupy wiernych tradycji narodowej.

Każdemu uczestnikowi Zaduszek Narodowych, podczas ustawiania w kolumnie marszowej zostaje przypięta maleńka biało - czerwona kokardka.

Kategorie spraw urzędowych