Podmioty uprawnione do otrzymania zasiłku szkolnego
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek lub z urzędu. Wniosek o przyznanie zasiłku mogą złożyć:
- rodzice,
- inni przedstawiciele ustawowi uczniów albo
- pełnoletni uczniowie
- dyrektorzy szkół, kolegiów, ośrodków
Okoliczności uzasadniające ubiegania się o zasiłek szkolny
Zasiłek szkolny stanowi pomoc incydentalną, nadzwyczajną - inną niż stypendium szkolne. Podstawową okolicznością uzasadniającą ubieganie się o świadczenie w postaci zasiłku szkolnego może być wyłącznie wystąpienie zdarzenia losowego. „Zdarzeniem losowym", kwalifikowanym do przyznania zasiłku szkolnego jest zdarzenie zależne od „losu - kolei, wydarzeń życia", tj. wszystko co dzieje się wokół nas, m.in. każde zdarzenie niezależne od woli człowieka: nagła, zagrażająca normalnemu funkcjonowaniu osób i rodzin sytuacja. Zdarzeniami losowymi dającymi podstawę do przyznania zasiłku są:
- śmierć rodzica lub prawnego opiekuna ucznia,
- wypadek członka rodziny, skutkujący istotnym pogorszeniem sytuacji materialnej w rodzinie,
- poważne zachorowanie rodzica lub prawnego opiekuna ucznia, a także poważne zachorowania samego ucznia, mające wpływ na pogorszenie sytuacji materialnej rodziny,
- klęska żywiołowa,
- pożar,
- kradzież, której skutkiem było pozbawienie ucznia mienia lub wyposażenia niezbędnego do realizacji procesu edukacyjnego ucznia,
- innych uzasadnionych okoliczności, utrudniających prawidłowe funkcjonowanie rodziny lub utrudniających naukę ucznia, po złożeniu wniosku.
Wskazane powyżej wyliczenie ma charakter wyłącznie przykładowy. Ma ono zobrazować jakie okoliczności pozwalają na wystąpienie z wnioskiem o przyznanie zasiłku szkolnego i nie można go traktować jako katalogu zamkniętego.
Jak ubiegać się o pomoc?
Aby ubiegać się o zasiłek szkolny należy złożyć w terminie do dwóch miesięcy od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego jego przyznanie prawidłowo wypełniony wniosek wraz z kompletem dokumentów potwierdzających zaistnienie zdarzenia losowego i dokładnym opisem sytuacji, z powodu której zasiłek ma zostać przyznany.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zaistnienie zdarzenia losowego np.:
• w przypadku śmierci rodzica -akt zgonu,
• w przypadku kradzieży -zaświadczenie z Policji wskazujące na datę zajścia zdarzenia oraz wartość skradzionego mienia,
• w przypadku pożaru –zaświadczenie ze straży pożarnej wskazujące na datę wystąpienia pożaru oraz wartość zniszczonego mienia,
• w przypadku nagłej ciężkiej choroby –zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie ze szpitala
• inne dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia losowego.
oraz
zaświadczenia lub oświadczenia o dochodzie rodziny (chociaż tutaj nie stosuje się kryterium dochodowego na osobę w rodzinie)
Formy udzielania zasiłku szkolnego.
Zasiłek szkolny może być przyznany w formie:
1) świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym, które polega na przekazaniu środków pieniężnych (w gotówce lub przelewem). Strona decyzji nie dostarcza żadnych rachunków,
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym w ramach której pracownik organu przyznającego kupuje przedmioty określone w decyzji.
Wysokość zasiłku szkolnego
Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat, określonego w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (stanowi to łącznie kwotę do: 5 x 106,00 złotych = 530 złotych).
Przy ustaleniu wysokości zasiłku szkolnego bierze się pod uwagę ocenę skutków zdarzenia losowego i sytuację materialna rodziny ucznia.
Organ może przyznać tylko jeden zasiłek związany z danym zdarzeniem losowym niezależnie od otrzymywanego stypendium. Uczeń w ciągu roku może otrzymać kilka takich świadczeń, jeśli spotka go więcej tego typu nieprzyjaznych okoliczności.
Formularz wniosku i wszelkie informacje można uzyskać
W Gminnym Zarządzie Oświaty Radziechowy-Wieprz, ul. Św. Marcina 1301, 34-381 Radziechowy pok. nr 3
oraz na stronie internetowej www.gzo.radziechowy-wieprz.pl lub www.radziechowy-wieprz.pl
Więcej informacji pod telefonem: 33 8676 809 wew. 22, e-mail: mpiela@radziechowy-wieprz.pl,