Zapewnienie powszechnego dostępu do odpowiedniej jakości wody oraz wspieranie inicjatyw stanowiących odpowiedź na aktualne wyzwania to podstawa polityki zrównoważonego rozwoju Żywiec Zdrój S.A. Celem działań jest swobodny i bezpieczny dostęp do wody, niezależnie od sezonu czy warunków klimatycznych wszędzie tam, gdzie firma prowadzi działania. Dlatego w tym roku podpisano porozumienie między producentem a władzami gminy Radziechowy-Wieprz, w którym Żywiec Zdrój S.A. zobowiązał się do sfinansowania prac projektowych z zakresu planowania sieci wodociągowej w okolicznej Bystrej, Brzuśniku oraz Juszczynie. Wartość takiej pomocy wyceniona została na 100 000 PLN, a symboliczne przekazanie czeku zostało zaplanowane na 7 czerwca br.
Swobodny dostęp do wody
Działania mające na celu zabezpieczanie swobodnego dostępu do odpowiedniej jakości wody w sołectwach: Bystra, Brzuśnik oraz Juszczyna stanowią kolejną inicjatywę Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu „Dobry Sąsiad”. Tylko w tym roku producent przekazał już na podobny cel kolejne 100 tys. złotych w ramach dofinansowania modernizacji i rozbudowy sieci wodociągowej w Mirosławcu w woj. zachodnio-pomorskim, gdzie również znajduje się zakład producenta. Poza wkładem finansowym Żywiec Zdrój S.A. wspiera inwestycję również merytorycznie poprzez zagwarantowanie konsultacji ekspertów w zakresie zrównoważonego użytkowania ujęć, zabezpieczeń, czy samego procesu wydobywania wody. Dotychczas firma przeznaczyła także 6 mln zł na powstanie wodociągów w sąsiadującej z gminą Radziechowy-Wieprz – gminie Jeleśnia. A w 2011 odpowiadając na potrzeby mieszkańców i władz sołectwa Mutne sfinansowała badania geologiczne i wykonanie ujęć głębinowych dla tego sołectwa.
Dobry sąsiad
Przygotowanie projektu sieci wodociągowej w gminie Radziechowy-Wieprz stanowi kolejny etap w realizacji programu „Dobry Sąsiad”. Stworzony przez Żywiec Zdrój S.A. program, wynika ze strategii zrównoważonego rozwoju firmy. Zgodnie z nią, czerpiąc ze źródeł, producent ze szczególną troską dba o dobro natury i okolic, z których pochodzi. W odpowiedzi na potrzeby lokalnych społeczności, firma współpracuje z organizacjami pozarządowymi, władzami gminnymi i powiatowymi z terenów, gdzie znajdują się zakłady należące do Żywiec Zdrój S.A. Celem programu jest wspieranie oraz pomoc mieszkańcom, a także angażowanie się w rozwiązywanie istotnych problemów z punktu widzenia lokalnej społeczności.
Więcej informacji udziela:
Martyna Węgrzyn
Rzecznik Prasowy Żywiec Zdrój S.A.
+48 509 058 025 / martyna.wegrzyn@DANONE.com
O firmie
Żywiec Zdrój S.A. to największy producent na rynku napojów bezalkoholowych[2] i najbardziej odpowiedzialna społecznie firma w Polsce[3] Żywiec Zdrój ze szczególną troską dba o środowisko naturalne i zachęca ludzi, by pili zdrowiej. Misja firmy widoczna jest we wszystkich obszarach działalności, od tworzenia produktu, doboru dostawców, po programy edukacyjne i ekologiczne. Najbardziej znane to „Po stronie natury” i „Mamo, tato, wolę wodę”, których celem jest uwrażliwienie na potrzeby natury i ochrona zasobów wodnych w Polsce oraz kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Firma Żywiec Zdrój S.A. powstała w 1992 roku w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, dziś zatrudnia ponad 600 pracowników w sześciu lokalizacjach w Polsce i posiada najbardziej rozpoznawalną markę wodną w kraju[4].
Żywiec Zdrój S.A należy do grupy spółek DANONE - producenta żywności dopasowanej do potrzeb odbiorców na każdym etapie życia. W Polsce DANONE działa w czterech obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywność dla niemowląt i małych dzieci (NUTRICIA) oraz żywność medyczna (NUTRICIA Medyczna). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz realizacja misji, zgodnie z którą poprzez żywność niesiemy zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez nasze produkty, projekty i programy, zachęcamy do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień oraz przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju planety.
W 12 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy. O działalności DANONE można przeczytać w „Nieść zdrowie poprzez żywność. Wkład grupy spółek DANONE w rozwój polskiej gospodarki, społeczeństwa i zdrowia”.
[1] 9,9 proc. na podstawie: Żywiec Zdrój za Nielsen – Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska (jako suma rynków: Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze - Duże, Średnie, Małe, Sieci Chemiczne, Sklepy Winno-Cukiernicze, Stacje Benzynowe i Kioski); udział wolumenowy, w 2017 w kategorii Napoje bezalkoholowe.
[2] 9,9 proc. na podstawie: Żywiec Zdrój za Nielsen – Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska (jako suma rynków: Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze - Duże, Średnie, Małe, Sieci Chemiczne, Sklepy Winno-Cukiernicze, Stacje Benzynowe i Kioski); udział wolumenowy, w 2017 w kategorii Napoje bezalkoholowe.
[3] Żywiec Zdrój za MillwardBrown, Badanie reputacji firm w Polsce, czerwiec 2017 CAWI, n=1517, osoby w wieku 15-65 lat.
[4] MillwardBrown dla Żywiec Zdrój, tracking wód butelkowanych, 1.02-18.12.2016, CAWI, n=2192, osobyw wieku 18-55 kupujące wodę butelkowaną przynajmniej raz w tygodniu