Dziś jest środa, 22 stycznia 2025 r.
Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Wieprz

Wieś położona wzdłuż prawego brzegu Soły. Wieprz to doskonała baza turystyczna i miejsce do odpoczynku o wspaniałych terenach rekreacyjnych. Szczególnie warto skorzystać z szlaków rowerowych, czy też spróbować wędkowania w nurcie górskiej rzeki Soły.

W Wieprzu znajduje się Kościół Niepokalanego Serca NMP, a w nim zobaczyć można ekspozycję rzeźby Anny Ficoń – twórczyni ludowej, rzeźbiarki. W Wieprzu tworzy również wspaniały bibułkarz, hafciarz i gawędziarz – Wiesław Pawlus. W Wieprzu znajduje się nowoczesny obiekt infrastruktury aktywnego wypoczynku, powstały jako efekt przebudowy i remontu infrastruktury okołoturystycznej w Gminie. Zbudowany został on dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to obiekt ogrodzony i monitorowany na terenie, którego znajdują się dwa boiska do piłki siatkowej, 2 boiska do boules oraz boisko wielofunkcyjne, które może być wykorzystywane do gry w piłkę nożną, koszykówkę oraz siatkówkę. W obrębie infrastruktury mieści się również plac zabaw dla najmłodszych użytkowników obiektu oraz kort tenisowy. W obiekcie znajduje się także miejsce do grillowania oraz ławeczki. Powstała tam także zadaszona scena przenośna wraz z miejscami dla widowni oraz miejsca parkingowe i zaplecze szatniowo – socjalne. Na terenach tworzących parafię Wieprz wsi: Brzuśnik, Bystra i Wieprz znajduje się wiele, bo kilkadziesiąt kapliczek, figur i krzyży przydrożnych. Jeszcze nie tak dawno, próżno było szukać o nich informacji w książkach czy prasie. Jednakże dzięki jednemu z nauczycieli historii została wydana publikacja „Zabytkowe kaplice, kapliczki i figury przydrożne we wsiach Gminy Radziechowy – Wieprz.” Autorami publikacji byli: Dr Przemysław Dyrlaga i Monika Dyrlaga.

 

Znajdują się tutaj także:

  • Filia Gminnej Biblioteki Publicznej
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Klicha
  • Gimnazjum Publiczne nr 2
  • Kaplica zabytkowa w Wieprzu (przy drodze głównej) z 1886r.
  • dwie apteki
  • Zespół muzyki współczesnej EPIDEMIC
  • Jednostka Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego OSP Wieprz
  • Ośrodek zdrowia resztki typowego budownictwa drewnianego i wiejskiego (kamienne piwnice, szopy, stodoły, budynki mieszkalne)
  • Góra Grojec – 612 m n.p.m.
  • Stowarzyszenie Hodowców Gołębi

 

Na terenie wsi Wieprz funkcjonuje także Koło Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenie “Wieprzanki”. Poprzez aktywny udział i pomoc w przygotowaniu rozmaitych imprez stanowią one ważny element w życiu kulturalnym gminy. Wspierają one również rozwój dzieci i młodzieży w kierunku kultywowania tradycji naszego regionu oraz prowadzą warsztaty dla dzieci.

Kategorie spraw urzędowych